Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tak zle ešte nikdy nebolo. V Rakúsku odhadujú škody na milióny

08.08.2018, 08:02 | TASR

Rakúska agrárna poisťovňa (Hagelversicherung) odhaduje, že tohtoročné sucho spôsobilo farmárom škody okolo 210 miliónov eur. Z nich 80 miliónov pripadá na obilniny a 130 miliónov na lúky a pasienky.

  • Tlačiť
  • 1

„Také škody spôsobené suchom v Rakúsku ešte nikdy neboli,“ uviedla v utorok agrárna poisťovňa vo vyhlásení. Rozsah škôd nie je ešte konečný. Ich účet bude známy po zbere jesenných plodín, hlavne sóje, kukurice a cukrovej repy.

Šéf poisťovne Kurt Weinberger dodal: „Znovu vidíme, aké fatálne následky má pre hospodárstvo zmena klímy vo voľnej prírode“.

Neprehliadnite

V severnom a západnom Rakúsku miestami dosiahli zrážky od marca do augusta len 15 percent desaťročného priemeru. Zo záznamov meteorológov vyplýva, že tohtoročná jar bola najteplejšia za celé obdobie, čo sa vedú záznamy.

Poisťovňa v súvislosti s klimatickými zmenami upozorňuje na ďalšie poškodzovanie väčších lúk a pasienkov v krajine. Tým sa zníži výkon dôležitého pohlcovača oxidu uhličitého a zásobníka vody, čím sa obdobia sucha budú opakovať častejšie a vo väčšom rozsahu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy počasie, poľnohospodárstvo, Rakúsko, sucho