Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Takto vyzerá poprava v predstieranej demokracii

26.02.2018, 19:04 | Filip Obradovič | © 2018 News and Media Holding

Názor | Úkladná vražda investigatívneho žurnalistu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je mimoriadne ohavný zločin, ktorý v 21. storočí v štáte v najcivilizovanejšej časti sveta nemá miesto. Je zrejmé, že tento čin súvisí s prácou investigatívneho reportéra.

  • Tlačiť
  • 17

Hovoríme tak o bezprecedentnom útoku proti slobode slova, proti médiám i proti demokracii ako takej. Tá bola v tomto štáte, už od svojho vzniku v roku 1993, mnohokrát znásilnená, ale s takto brutálnym činom sa doteraz nestretla. Ján Kuciak je v novodobej histórii Slovenska prvý novinár, ktorý bol zavraždený.

Kočnerove vyhrážky nikoho nezaujímali

Reportér sa v poslednom období venoval najmä podozreniam z podvodov s DPH, medzinárodnej kauze Panama Papers, s presahom na Slovensko a podnikaniu Mariána Kočnera, ktorý má blízko k vládnej strane Smer.

M. Kočner sa pre články novinárovi vyhrážal, že bude „hľadať špinu“ na neho aj na členov jeho rodiny. Ján Kuciak podal v tejto veci na podnikateľa trestné oznámenie. Polícia nielen, že sa s vybavením trestného oznámenia neponáhľala, ale uzavrela ho tak, že nejde o trestný čin a dokonca ani len priestupok. Postup polície má až teraz preveriť dozorujúca prokuratúra.

Ján Kuciak so snúbenicou Martinou KušnírovouZdroj: Facebook

Keď sa novinári pýtali v septembri ministra vnútra Roberta Kaliňáka, či je v poriadku, ak sa niekto vyhráža novinárovi, ten reagoval spôsobom, ktorým sa priklonil na stranu M. Kočnera a nie na stranu vyhrážajúcemu sa Jánovi Kuciakovi.

Už toto je ukážkové zlyhanie predstaviteľov štátu, ktoré je súčasťou širšieho problému. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je obludným dôsledkom dlhodobého podkopávania novinárskej práce na Slovensku.

Nielen častými slovnými útokmi premiéra Roberta Fica, ale aj popieraním takmer všetkých zistení, s ktorými investigatívni novinári posledné dve desaťročia prichádzajú.

Smerom k pretvárke a autoritárstvu

Ak sa dnes títo predstavitelia polície a štátu kajúcne prihovárajú novinárom, aby sa spoľahli na ich pomoc pri odhaľovaní trestnej činnosti napojenej na tých najmocnejších v štáte, treba sa pýtať, kde boli doteraz.

Investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorý sa pred časom vrátil naspäť do Kanady, pre Denník N povedal, že tento otrasný akt môže súvisieť s prípadom, na ktorom Ján Kuciak posledné týždne pracoval. Stopy majú viesť k talianskej mafii, ale aj k predstaviteľom strany Smer.

Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej sa Slovensko zásadne obrátilo na východ. K tým krajinám, kde je demokracia predstieraná a kde vládnu autoritatívne či diktátorské režimy.

Otočiť takto nasmerované kormidlo sa dá len vtedy, ak štátne zložky dôkladne a tiež uveriteľne vyšetria tento zločin bez ohľadu na zistenia, ktoré spolu s tým ešte môžu vyplávať na povrch.

Nebude to jednoduché, pretože to znamená, že všetci účastníci vyšetrovania budú musieť začať pracovať pre verejný záujem a nie proti nemu tak, ako bolo zvykom doteraz.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Ján Kuciak, Marian Kočner, Názory, Smer, vražda, vražda Jána Kuciaka