Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Taliani preriedia miesta v parlamente, stovky poslancov prídu o prácu

08.10.2019, 18:59

Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu schválili v utorok v treťom čítaní zníženie počtu jej členov zo 640 na 400. Počet členov hornej komory, Senátu, sa zníži z 315 na 200. Informovala o tom agentúra ANSA.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Taliansko

Poslanci odhlasovali zníženie počtu členov oboch komôr parlamentu (Poslaneckej snemovne a Senátu) z 945 na 600, pričom 553 poslancov bolo za, 14 sa vyslovilo proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Neprehliadnite

Vzhľadom na skutočnosť, že ide o ústavný zákon, na jeho schválenie bolo potrebných 316 hlasov poslancov.
„Je to deň, na ktorý sme čakali veky,“ uviedol na margo utorňajšieho hlasovania minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro z vládnuceho Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré si zníženie počtu poslancov a senátorov vytýčilo ako jeden z hlavných bodov svojho volebného programu.

Keďže spomínaná úprava bola schválená jednoduchou väčšinou hlasov, mohlo by sa o nej ešte rozhodovať v referende. To by sa konalo v prípade, ak by o to do troch mesiacov požiadalo 500-tisíc voličov alebo päť regionálnych parlamentov.

Na rade je teraz prijatie nového volebného zákona. Vláda uvažuje o znížení veku účastníkov volieb do Senátu z 25 na 18 rokov, ako aj o zavedení konštruktívneho návrhu na vyslovenie nedôvery vláde podľa nemeckého a španielskeho vzoru. Odvolanie premiéra by tak bolo možné iba vtedy, ak by bol zároveň zvolený jeho nástupca, čím sa má zabrániť politickému vákuu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Taliansko

Diskusia (0 reakcií)