Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Talianski mliekari nechcú platiť pokuty

20.02.2003, 00:00

  • Tlačiť
  • 0Talianska vláda rozhodla, že ministerstvo financií zaplatí tri štvrtiny z pokuty 648 miliónov eur (27 mld. Sk), ktoré na talianskych výrobcov mlieka za prekročenie stanovenej kvóty uvalil Brusel. Výrobcovia mlieka tak zaplatia z vlastného vrecka 162 miliónov eur. Vláda okrem toho presnejšie stanovila povinnosti regionálnych vlád a výrobcov. Chce tak predísť opakovanému prekračovaniu kvót. Okrem toho sa podľa ministra poľnohospodárstva Giovanniho Alemanna trojnásobne zvyšuje flexibilita presúvania kvót medzi regiónmi na 599-tisíc ton ročne. Táto úprava však ešte podlieha schváleniu v Bruseli.

V Miláne napriek tomu minulý týždeň vyšli do ulíc producenti z Lombardska, hlavní výrobcovia mlieka v Taliansku. Požadovali, aby regionálna vláda zabezpečila dodržiavanie mliečnych kvót. „Žiadame dodržiavanie noriem stanovených pre sektor. Nie je možné, aby čestní výrobcovia naďalej doplácali na podvodníkov,“ uviedol pre denník Le Figaro predstaviteľ odborovej konfederácie Confagricola zodpovedný za mliekarenský sektor Landolfo Di Napoli.

Podľa poľnohospodárskych kvót, ktoré Európska únia zaviedla v roku 1984 a revidovala v marci 2000, môže Taliansko oficiálne vyprodukovať 10,6 mil. ton mlieka ročne, čo pokrýva 56 percent jeho domácej spotreby. Obrat pri tomto objeme dosahuje trinásť miliárd eur (546 mld. Sk). Časté sú však podvody a snaha obísť kvóty.

Sektor prechádza výraznou reštrukturalizáciou. Skrachovala už viac ako polovica výrobcov. Vláda Silvia Berlusconiho chce problém riešiť revíziou mliečnych kvót, ktoré penalizujú Taliansko. „Je potrebné vyvinúť silný politický tlak na Brusel, aby pochopil, že otázka kvót nie je pre Taliansko sektorová záležitosť, ale problém všeobecného významu,“ myslí si G. Alemanno. S. Berlusconi je podľa vlastných slov pripravený zviesť s Bruselom „veľkú vojnu zloženú z množstva bitiek“. Otázku mliečnych kvót sa Taliani neúspešne snažili otvoriť aj počas summitu EÚ v Kodani. (rs)

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo vo svete

Diskusia (0 reakcií)