Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Taliansko masívne podporí súkromný sektor

04.06.2003, 10:36 | fm | © 2003 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Talianske ministerstvo priemyslu sa rozhodlo podporiť takmer tritisíc podnikateľských iniciatív nenávratnou finančnou pomocou v celkovej výške presahujúcej 1,5 miliardy eur (61,7 mld. Sk). Táto suma dosahuje až polovicu z objemu prostriedkov určených na nenávratnú pomoc štátu súkromnému sektoru.

Príspevky budú firmám pridelené na základe zákona platného desať rokov, ktorý počas troch uplynulých rokov prešiel výraznými zmenami umožňujúcimi poskytovanie vyššej podpory. „Tohtoročná pomoc pre súkromné firmy je jedna z najvyšších, aké sa kedy realizovali,“ uviedol pre denník Il sole 24 ore zástupca tajomníka ministerstva pre výrobu Giuseppe Galati.

Objem investícií, ktoré podniky vytvoria s podporou štátu, presiahne sedem miliárd eur. Až polovicu z nich vytvoria malé firmy. Vďaka tomu by sa malo vytvoriť 45-tisíc nových pracovných miest.

Najviac prostriedkov z podporných programov už tradične smeruje na juh polostrova. Až dve tretiny z podporených firiem sídli na zaostalejšom juhu krajiny, kde žije tretina populácie. Investície smerujúce do tohto regiónu však dosahujú z celkovej akumulácie kapitálu v krajine približne štvrtinu.

Podiel juhu na exporte krajiny dosahuje len desať percent a nezamestnanosť je trikrát vyššia ako na severe, kde dosahuje okolo osem percent.

V oblasti sa preto počíta s vytvorením tridsiatich tisícok pracovných miest, pričom cena jedného z nich bude približne štyridsaťtisíc eur. Najvýraznejšie boli podporené oblasti Kampánia, Kalábria, Sicília a Apúlia.

Na sever krajiny sa dostane len 250 miliónov eur, ktoré by mali dopomôcť k vytvoreniu investícií v desaťnásobnej výške. Mimoriadna pozornosť pri prerozdeľovaní prostriedkov sa ušla Piemontu, ktorý trpí krízou niekdajšej vlajkovej lode Fiata.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)