Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Taliansky prezident požiadal premiéra Conteho, aby zostavil novú vládu

29.08.2019, 13:30 | TASR

Taliansky prezident Sergio Mattarella udelil vo štvrtok dočasnému premiérovi Giuseppemu Contemu mandát na zostavenie novej vlády. Stalo sa tak deň po tom, ako bola dosiahnutá dohoda o vytvorení vládnucej koalície, čím sa zabránilo vypísaniu predčasných parlamentných volieb. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

  • Tlačiť
  • 0

Predpokladá sa, že G. Conte dostane niekoľko dní na politické konzultácie, ktorými sa v parlamente zabezpečí fungujúca väčšina vzhľadom na skutočnosť, že na novej vládnucej koalícii sa v stredu dohodlo protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a stredopravicová Demokratická strana (PD).

Neprehliadnite

G. Conte, umiernený bývalý akademik, ktorý odstúpil pred týždňom, následne oboznámi prezidenta so zoznamom ministrov a ak všetko pôjde bez problémov, zúčastní sa na slávnostnom sľube svojho nového kabinetu. M5S a PD, kedysi urputní nepriatelia, sa na spoločnej koalícii dohodli po páde populistickej vlády, ku ktorému došlo v tomto mesiaci.

G. Conteho zvolili ako kompromisného ministerského predsedu minulý rok, pričom bol šéfom populistickej vlády zloženej z M5S a krajne ľavicovej Ligy Severu (LN) vicepremiéra a ministra vnútra Mattea Salviniho. Kríza vypukla 8. augusta, keď Salvini stiahol LN z koalície a vyzval na usporiadanie predčasných parlamentných volieb, od ktorých očakával, že mu prinesú post premiéra.

Analytici varujú, že koalícia M5S a PD sa môže pod náporom nepopulárnych sociálnych a ekonomických opatrení, ktoré ju zakrátko čakajú, rýchlo zrútiť. Takýto vývoj by opäť nahrával Salviniho populistickému naratívu. Ten v stredu vyhlásil, že si je víťazstvom v budúcoročných parlamentných voľbách istý. „Nikam sa neponáhľame,“ prízvukoval.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy premiér, prezident, Taliansko

Diskusia (0 reakcií)