Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tesco na Slovensku predáva svoje dva obchodné domy

26.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku prešli akreditáciou kvality a bezpečnosti. Ako uviedol v utorok na tlačovej konferencii riaditeľ Spojenej akreditačnej komisie (SAK) ČR David Marx, konkrétne ide o tri polikliniky zo siete ProCare, a to Polikliniku Central a Polikliniku Betliarska v Bratislave a Polikliniku Košice na sídlisku KVP. Akreditáciou spomínané zariadenia prešli koncom minulého roka a stali sa tak držiteľmi najvyššieho certifikátu.

Hospodársky rast Slovenska by mal byť mierne rýchlejší, ako pôvodne očakávala centrálna banka. Tá totiž vo svojej aktualizácii poslednej prognózy navýšila odhad rastu hrubého domáceho produktu za rok 2015 o 0,2 percentuálneho bodu na 3,5 percenta a zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na roky 2016 a 2017 na 3,2 percenta, resp. 3,3 percenta. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa pod túto revíziu podpísali najmä tri faktory, a to silnejšia ako prognózovaná akcelerácia čerpania eurofondov, výrazný pokles cien ropy a zakomponovanie novej investície Jaguar do hlavného scenára.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR začalo realizovať šesť projektov na podporu zamestnanosti na Slovensku. Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, ide o projekty, ktoré sú orientované na nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov, na dlhodobo nezamestnaných a na nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. Na tieto projekty by malo ísť podľa ministra z Operačného programu Ľudské zdroje celkovo takmer 300 miliónov eur. „Očakávame, že by mali pomôcť zamestnať sa 90 tisíc uchádzačom o zamestnanie,“ povedal minister práce.

Spoločnosť O2 Slovakia dosiahla v minulom roku výnosy vo výške 245 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje viac ako 9-percentný nárast. Informovala o tom v utorok firma. Telekomunikačný operátor zároveň vlani zvýšil prevádzkový zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) v porovnaní s rokom 2014 o takmer 23 percent na 86,6 milióna eur.

Zdroj: SITA / AP

Obchodný reťazec Tesco predal svoj obchodný dom v Žiline tamojšej developerskej spoločnosti, obchod v ňom uzavrie. Kupca už má aj na svoj OD Prešov. Podnik to uviedol v liste zamestnancom, ktorý má ČTK k dispozícii. V liste sa okrem iného uvádza, že Tesco v súčasnosti skúma ďalšie možnosti týkajúce sa jeho obchodných domov na Slovensku aj v Českej republike. „Utorkové oznámenie nám umožňuje uvoľniť peniaze z predaja nášho obchodného domu v Žiline a investovať ich späť do služieb pre zákazníkov v našich predajniach po celej Českej republike a na Slovensku,“ povedal ČTK hovorca Tesca Václav Koukolíček. Zamestnanci z OD v Žiline by podľa listu mali nájsť prácu v ďalších predajniach spoločnosti. Budovy, v ktorých sa obchodné domy reťazce nachádzajú, sú podľa firmy zastarané, ale na veľmi atraktívnych lokalitách s významnou príležitosťou na modernizáciu a rozvoj. Konkrétny plán sa podľa firmy bude líšiť obchod od obchodu a bude trvať nejaký čas, než bude dokončený. Tesco je na Slovensku tiež v pokročilej fáze rokovaní s investorom, ktorý prejavil záujem o obchodný dom v Prešove.

Európska komisia (EK) udelí tresty japonským výrobcom súčiastok do automobilov za dohody o cenách v prípade štartérov a zrýchľovacích komponentov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje. Do údajného kartelu majú byť zapojené firmy Denso, Hitachi a Mitsubishi Electric. Zo strany EK má ísť o prvý krok v rámci viacerých prípadov v automobilovom priemysle, ktoré by sa podľa plánu mali objaviť v roku 2016.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi prisľúbil v pondelok zvýšenie miery inflácie, pričom odmietol kritiku uvoľnenej politiky ECB s tým, že slabý rast cien poškodzuje ekonomiku. Podľa jeho slov program nákupu aktív v hodnote 1,5 bilióna eur plní svoju zamýšľanú funkciu a nechať ceny padať by znamenalo vyšší dlh a nezamestnanosť. „Splniť náš cieľ je otázkou dôvery,“ povedal M. Draghi. „Dôvera nastáva vtedy, keď každá zo strán napĺňa svoj mandát. To je to, čo bude ECB robiť,“ doplnil. Cieľom ECB je dosiahnuť mieru inflácie v eurozóne tesne pod hranicou dvoch percent.

Svetová banka zredukovala svoju prognózu ceny ropy pre tento rok o 14 USD na úroveň 37 USD za barel. Dôvodom je rastúca ponuka a slabá perspektíva dopytu zo strany nových trhových ekonomík. Svetová banka o tom informovala v utorok. Vo výročnom Výhľade komoditných trhov banka zredukovala prognózu cien 37 komodít zo 46 vrátane ropy a konštatovala, že slabý dopyt trhových ekonomík bude pravdepodobne pokračovať.

Výnosy z nemeckých dvojročných vládnych dlhopisov klesli na rekordne nízku úroveň. Pre zníženie cien ropy opäť pod hranicu 30 USD za barel totiž peňažné trhy takmer úplne zaujali pozíciu rátajúcu s tým, že Európska centrálna banka (ECB) v marci zredukuje svoju depozitnú sadzbu. Výnosy z dvojročných nemeckých dlhopisov v utorok dosiahli rekordné minimum -0,457 percenta, hoci neskôr sa mierne zotavili na -0,448 percenta. Výnosy z desaťročných nemeckých dlhopisov boli na úrovni 0,37 percenta, čiže oproti predošlému dňu nižšie o 3 bázické body.

Poľská ekonomika vlani rástla najrýchlejším tempom za štyri roky. Hrubý domáci produkt (HDP) sa zväčšil o 3,6 percenta po raste o 3,3 percenta v roku 2014. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad krajiny. Rast sa opieral najmä o domáci dopyt, čo je trend, ktorý má podľa odhadov pokračovať aj v aktuálnom roku. Príspevok súkromnej spotreby k tvorbe HDP v roku 2015 predstavoval 3,3 percentuálneho bodu a zahraničný obchod posilnil výkon ekonomiky o 0,3 percentuálneho bodu.

Juhokórejská spoločnosť LG Display Co Ltd, ktorá je najväčším svetovým výrobcom LCD displejov, v štvrtom kvartáli v medziročnom porovnaní evidovala pokles svojho prevádzkového zisku o 90 percent. Firma tak nenaplnila očakávania trhu, keďže na ceny displejov negatívne pôsobil slabý dopyt po spotrebnej elektronike. Za október až december LG Display vykázal prevádzkový zisk v sume 61 miliárd juhokórejských wonov (KRW).

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)