Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tí, ktorí ešte neprijali euro: Má dobrý vplyv, no s prijatím sme opatrnejší

07.06.2019, 16:49 | TASR

Zavedenie eura považujú za pozitívne aj tie krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré zatiaľ nie sú členmi eurozóny. Naznačil to v piatok zverejnený prieskum Eurobarometra. Väčšina respondentov v členských krajinách EÚ, ktoré ešte neprijali euro, si myslí, že spoločná mena má pozitívny vplyv na krajiny, ktoré ju už používajú.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

euro

Celkovo tento názor zastáva 56 percent respondentov zo siedmich krajín Únie, ktoré zatiaľ neprijali euro: Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko.

Tento názor je najvýraznejší v Maďarsku (70 percent), Rumunsku (62 percent), Poľsku (54 percent) a v Bulharsku (53 percent). O čosi menej respondentov si to myslí vo Švédsku (44 percent), v Českej republike (49 percent) a v Chorvátsku (48 percent).

Na druhej strane sú však občania uvedených krajín EÚ opatrnejší pri otázke, či chcú prijať spoločnú európsku menu. Kým väčšina respondentov v Maďarsku (66 percent), Rumunsku (61 percent) a Chorvátsku (49 percent) je za vstup ich krajín do eurozóny, s prijatím eura váha väčšina občanov Českej republiky a Švédska (60 percent v oboch krajinách), Poľska (48 percent) a Bulharska (48 percent).

Najviac za posledný rok vzrástla podpora pre euro v Maďarsku (o sedem percentuálnych bodov) a najviac klesla v Rumunsku (-8 percentuálnych bodov).

Neprehliadnite

Z analýzy údajov, ktoré zozbieral Eurobarometer, vyplýva, že respondenti, ktorí sú informovaní o eure, s väčšou pravdepodobnosťou podporujú jeho zavedenie – 57 percent, v porovnaní so 43 percent tých, ktorí sa necítia dostatočne informovaní o spoločnej mene.

Prieskum zároveň naznačil, že pocit nedostatočnej pripravenosti na vstup do eurozóny je silný vo všetkých siedmich krajinách. Výrazne sa však voči situácii z roku 2018 tieto údaje znížili v Maďarsku (65 percent) a Rumunsku (56 percent).

V súčasnosti si 72 percent respondentov vo všetkých siedmich členských štátoch bez eura myslí, že ich krajina nie je dostatočne pripravená na zavedenie eura, opačný názor prejavilo len 23 percent opýtaných. Vo Švédsku sa napríklad až 47 percent respondentov domnieva, že ich krajina nikdy neprijme euro.

Päťročný časový rámec na prijatie eura za najpravdepodobnejší považujú Chorváti (58 percent), Bulhari (49 percent) a Rumuni (41 percent). Skeptickejšie sa prejavili Česi, Maďari a Poliaci, ktorí uvažujú o prijatí eura v desaťročnom horizonte. Na vstup ich krajiny do eurozóny do roku 2029 verí len 44 percent Maďarov, 41 percent Poliakov a 38 percent Čechov.

Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil v apríli 2019 a zahŕňal viac ako sedemtisíc telefonických rozhovorov, čo znamená na každú z uvedených krajín štatistickú vzorku nad tisíc osôb. Dánsko má výnimku zo spoločnej menovej únie, do ktorej v súčasností patrí 19 členských štátov, podobne ako aj Spojené kráľovstvo, ktoré sa rozhodlo EÚ opustiť.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy euro

Diskusia (0 reakcií)