Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Povinná maturita z matematiky je stále v hre. Opozícia ju odmieta

25.10.2019, 14:30 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Programoví lídri opozičných strán pre školstvo odmietajú zavedenie povinnej maturity z matematiky. Pri nesprávne nastavenej forme výučby tohto predmetu by to bol podľa nich predčasný krok. Ministerstvo školstva zvažuje možnosť, že by skúšku zaviedlo aspoň ako podmienku prijatia na prírodovedné odbory vysokých škôl. Dotklo by sa to zhruba polovice záujemcov o vysoké školy.

  • Tlačiť
  • 18

Ministerstvo školstva prichádza so zámerom čiastočného zavedenia povinnej maturity z matematiky. Štátny pedagogický ústav vytvoril Koncepciu skvalitnenia matematického vzdelávania na základných a stredných školách v SR, ktorá navrhuje „zakotviť maturitu z matematiky (výsledky externej časti vyššej úrovne) ako kritérium prijatia na STEM odbory“ vysokých škôl.

Neprehliadnite

STEM je anglická skratka pre „science, technology, engineering and mathematics“, teda širší okruh prírodných a technických vied. Znamená to, že kto bude chcieť študovať na niektorej z tunajších univerzít prírodovedný alebo technický smer, bol by povinný absolvovať maturitu z matematiky a dosiahnuť v celonárodnom teste určený prospech.

Pre ilustráciu – v tomto akademickom roku sa na štúdium odborov tohto typu prihlásilo zhruba 44 percent všetkých záujemcov o vysokoškolské štúdium. Bavíme sa napríklad o medicíne, architektúre, strojárstve, potravinárstve, elektrotechnike, drevárstve či štúdiu informačných technológií, ktoré by stredoškoláci bez maturity z matematiky nemohli navštevovať.

Matematiku aj fyziku je možné učiť tak, aby nebola pre žiakov strašiakZdroj: P-mat

Pod dokumentom sú podpísaní okrem rezortných odborníkov aj zástupcovia zamestnávateľských združení, stredných a vysokých škôl, či tvorcovia učebníc.

S prijatím koncepcie sa počíta do konca roka, nasledovať by mal akčný plán s

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy matematika, osnovy, program, školstvo, trh práce, voľby, vzdelávanie