Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Povinná maturita z matematiky je stále v hre. Opozícia ju odmieta

25.10.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

25.10.2019 | martin33

Volebne pravo len pre tych, co maju maturitu z matematiky (a idealne este aj z fyziky) :-)

25.10.2019 | Roman Kanala

Maturita z matematiky by mala byť povinná pre všetkých maturantov. Hlavne pre právnikov. Je ich ako hadov a maturita z matiky by mala zásluhu ich preriediť a vyradiť tých najhlúpejších. Avšak nie vždy sú tí najhlúpejší neskôr tí najhorší.

Laššáková i Jankovská maturovali ešte v socíku a napriek tomu im maturita z matiky nepomohla k charakteru, ale to je iné kritérium a treba ho merať inými nástrojmi. Prísahou pri promóciách a odnímaním pytulov, získaných podvodom. Kapitánovi výložky udelil minister, ale diplom mu dala Umyverzita Máťáša Bélu. Za to by jej mali na rok zastaviť peňazovod zo štátneho rozpočtu.

Sudcov vyhadzovať nie po preukázaní viny a odsúdení za úmyselný trestný čin, na čo sa dajú nachytať naozaj len tí najhlúpejší, ktorých ostatní nechali padnúť. Sudcov, prokurátorov a exekútorov povyhadzovať vo chvíli, keď budú vinnými, že vzbudili podozrenie o ich nekalých úmysloch. Ak konajú tak, že na nich je čo i len tieň podozrenia, sú vinní. Odsúdenie je pre verejnosť, v právnických profesiách treba bezúhonnosť reálnu a zjavnú.

Maturita z matematiky by mala byť prvým ozdravným krokom v spoločnosti.

26.10.2019 | youri

Nie, maturita nestaci. Treba povinnu statnicu z matematiky. A to len na zaciatok. V druhej faze, treba zaviest dokonca povinny PhD z matematiky.
Samotny fakt, ze clovek prejde styrmi rokmi matematiky na strednej skole, mozno dokonca so samymi jednotkami, totiz nie je dostatocnym dokazom, ze ten clovek si vdaka matematike, ktoru mal na skole povinne, vybudoval nejaku uroven logickeho myslenia. Na to treba papier. S razitkom.

25.10.2019 | mánička

V 9. triede za socíku nám dôležitosť matematiky vysvetlil náš triedny - matematikár jednoducho - matematika nás učí logicky myslieť a to budeme potrebovať celý život a v každej práci!
Ak by na VŠ študovali len tí, čo tam patria, tak by vzhľadom na klesajúci počet mladých museli niektoré VŠ skončiť - a to predsa nejde!!! Vysokoškolskí profesori si predsa nezrušia svoje pracovné miesta - to radšej dajú titul každému....

26.10.2019 | youri

len sa chcem uistit, ci to spravne chapem, ten ucitel vam vysvetlil dolezitost matematiky, alebo dolezitost maturity z matematiky?
Pokial ja viem, matematika je povinny predmet na strednej skole (minimalne na gymnaziach) styri roky, predpokladam, ze minimalne trikrat do tyzdna. Kolko hodin do tyzdna to ma byt, aby sa clovek naucil logicky mysliet? Nebolo by uplne najlepsie, keby bola povinna statnica z matematiky? Lebo ved vies, matematika je superdolezita pre logicke myslenie a to je treba v kazdej praci.
#povinnaStatnicaZMatiky

26.10.2019 | YaDo

Trafili ste... kedze matemetika nie je maturitny predmet (povinny) pocet hodin vyhradenych pre matematiku je pre bezny nematurujuci rocnik znizeny na ukor maturitnych predmetov. A je znizeny na tolko ze vystup zo strednej skoly uz pomaly nevie co to logicke uvazovanie je.

Jednoducho ak mate urobit deckam aspon aky taky uceleny prehlad matematiky a to sposobom aby z toho aj nieco mali tak potrebujete prislusne hodiny

26.10.2019 | youri

cize tvrdis, ze na to, aby clovek zmaturoval napriklad z fyziky alebo z chemie vlastne ani nepotrebuje logicke myslenie. Lebo na rozvoj logickeho myslenia predsa potrebujes maturitu z matematiky. Cize ak niekto maturuje z fyziky, ale uz nie z matematiky, tak ma sancu z tej fyziky zmaturovat len v pripade, ak na to netreba logicke myslenie. Alebo aj na zmaturovanie z fyziky potrebuje clovek logicke uvazovanie. Potom su vsetci ti, ktori zmaturovali z fyziky aj bez maturity z matiky dokazom toho, ze maturita z matematiky nie je podmienkou pre schopnost logicky mysliet. A tym pada jediny argument pre povinnu maturitu z matematiky.

Ja som maturoval teda uz pred nejakou dobou, ale nespominam si, ze by sme kvoli maturite mali znizeny pocet hodim matematiky. Akoze ti ludia, ktori maturovali si molhli pridat dve hodiny matematiky tyzdenne, kde sa pripravovali na maturitu. Tak ako si vsetci mohli pridat hodiny chemie alebo biologie apod.
Nepocujem, ze by niekto chcel viac hodim matematiky na strednych skolach. Pocuvam o povinnej maturite.

Poznam ludi s maturitou z matematiky, dokonca s titulom inziniera z technickeh VS, ktori pomaly nevedia, co to je logicke uvazovanie. Co to podla teba dokazuje?

Tak teraz neviem, bavime sa o prehlade matematiky, alebo o rozvoji logickeho myslenia? Lebo toto je problem vsetkych, ktori argumentuju za povinnu maturitu z matematiky. Maturita z matematiky testuje znalosti matematiky, nie logicke myslenie. Teda minimalne nie nad ramec maturity z inych predmetov, ako je napriklad fyzika alebo chemia.

25.10.2019 | Darija

Dlhodobý neutešený stav školstva s metódami výučby a rovnako aj obsahom na úrovni z ešte čias totality, generuje každým rokom značné množstvo nesamostatne uvažujúcich jedincov, neschopných pracovať s informáciami, neschopných zapojiť logické uvažovanie a kognitívne zručnosti.

Na druhej strane, mnohí pedagógovia nie sú schopní pracovať s iným učebným odborom ako tým, na ktorý majú príslušnú kvalifikáciu a bohužiaľ, často chýbajú aj osobné predpoklady pre zvýšenie svojej chudobnej vzdelanostnej úrovne. Zvládnutie základnej úrovne matematiky, fyziky, chémie, ekonomiky a informatiky tak, aby v úzkom prepojení ich výstupov videl zmysel žiak, učiteľ a rodič, považujem z dlhodobého hľadiska za dobré východisko.

Avšak momentálna situácia je ako začarovaný kruh. Rodič, učiteľ, žiak. K tomu neschopné ministerstvo a sedem opozičných tieňových ministrov školstva diskutujú, samozrejme bez prizvania odborníkov, analytikov a špecialistov napr aj na úrovni medzinárodnej kooperácie. Vzhľadom na uvedené, považujem zavedenie povinnej maturity z matematiky za nezmenených ostatných podmienok za zbytočnú aktivitu, nakoľko nie je ani základným predpokladom pre systémovú zmenu.

26.10.2019 | Roman Kanala

Ja si myslím, že v totáči pred plyšovým prevratom bolo školstvo v lepšom stave a produkovalo lepšiu kvalitu na výstupe. Metódy sa nezmenili, obsah sa okresal.

Učiteľov vyrástla celá nová generácia a sú horší, ako tí socíkoví. Sami sú intelektuálne nepružní a rigidní, nevedia jazyky, nepoznajú počítače, sú slabí v matematike, logike, vyhľadávaní a spracúvaní informácií. Keď učí niekto, kto nemá čo ponúknuť, neponúka nič a nenaučí nič.

26.10.2019 | Mati Hrnec

Ufff, napisat, ze matematika vyselektuje tych mudrejsich ci sikovnejsich tu v diskusii je velmi odvazne, poznam kopec ludi, ktori neboli dobri v matematike, ci dokonca zmaturovali na druhy krat a nemaju ani vysokoskolske vzdelanie, no dosiahli casto daleko viac a su bohati ci uspesni bez ohladu na vzdelanie... schopnosti cloveka su limitovane iba jeho chutou do zivota a specifickymi znalostami nadobudnutymi chutou sebavzdelavania a skusenostami... maturita z matematiky neprinesie nic, resp. aj tak vsetci prejdu, tak ako doteraz z anglictiny ci inych povinnych predmetov... :-D

26.10.2019 | martin33

Tak, tak ...Kocner tiez mozno nebol dobry v matematke (ked isiel studovat zurnalistiku) a aky "uspesny" clovek sa z neho stal.

26.10.2019 | Mati Hrnec

martin33, nebavme sa o podvodnikoch :-)

26.10.2019 | @@@

alebo plati https://openiazoch....

26.10.2019 | bohuskoknm

Som za povinnú matematiku (mne sa to asi ľahko hovorí, keď som účastník viacerých matematických olympiád) lebo, keď vidím kto všetko má dnes "diplom" tak mi je zle. Dnes je normálne, že skôr "vybavíte" VŠ ako škôlku. Školstvo pod SNS (viď Danko, Hrnko Lubyová...) "vyrobí" každý rok x jednoduchších tupovoličov, a to vypadá ako zámer. Pozrime sa na štáty kde je školstvo na vysokej úrovni (Fínsko, Dánsko, Švédsko, Singapur, Kanada, Nový Zéland, Austrália, Švajčiarsko.........) a tým pádom sú aj ekonomicky (nielen) niekde úplne inde.

26.10.2019 | Roman Kanala

Vo Švajčiarsku sa neustále narieka, že už nie sme najlepší, že nás predbehli Fíni a Singapur a dýcha na krk Čína. Stále sa premýšľa, ako robiť veci lepšie. A to je motor pokroku. Ostať na špičke a neponoriť sa do pelotónu priemernosti.

Na Zlodejsku sa nepremýšľa. Na Zlodejsku sa pestuje smrádeček a teplíčko. Dojazd na zotrvačnosť. Nasekajú sa válovy a potom sa udržiava žranica čo najdlhšie. Pozičnú rentu všetkým. Ako v Grécku.

26.10.2019 | youri

A to je prave ta prilezitost, viest v tejto teme cely svet. Stat sa lidrami vo vzdelavani. A to konkretne zavedenim povinnej statnice z matematiky a neskor zavedenim povinneho PhD z matematiky. Pred tym, nez bude niekto chciet ist studovat medicinu, alebo napriklad pravo, alebo tlmocnictvo, bude si musiet spravit PhD z matematiky. Lebo matematika je dolezita. Pomaha rozvijat logicke myslenie.

27.10.2019 | Mati Hrnec

tak ,tak, maturita z matematiky nas posunie na spicku inovacii a budeme tu mat samych sikovnych, logicky uvazujucich ludi dobyvajucich svet... naivna predstava, neporiesi sa nic, tak ako povinna maturita z cudzieho jazyka nepriniesla ziadne ovocie a na ulici sa opyta cudzinec mladych po anglicky tak radsej utekaju...

28.10.2019 | youri

povinna maturita povedie akurat tak k jednej veci. Aby sa zabranilo tomu, ze polovica rocnika kvoli matematike nezmaturuje, znizi sa latka pre vsetkych. Takze este aj ti, ktori dnes maturuju dobrovolne, sa nebudu musiet tolko snazit. Cize maturanti na tom budu co sa tyka vedomosti z matiky (teda pardon zabudol som, ze na maturite z matiky ide vlastne o testovanie schopnosti logicky mysliet, takze co sa tyka logickeho uvazovania) v konecnom dosledku este horsie, nez dnes.