Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tisícky Európanov protestovali proti násiliu na ženách

25.11.2017, 21:18 | ČTK | SITA

Desaťtisíce ľudí v sobotu demonštrovali vo viacerých mestách Talianska a Španielska proti násiliu na ženách, ktoré si v týchto dvoch krajinách vyžiadalo od začiatku tohto roka okolo 160 obetí. Informovali o tom španielsky denník El País a agentúra APA.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy

sexizmus

Tisícky ľudí v sobotu demonštrovali aj v Paríži. Akcie sa konali pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách. Podľa OSN každá tretia žena na svete zažila nejakú formu fyzického násilia.

V Španielsku sa v sobotu uskutočnila séria zhromaždení napríklad na juhu krajiny v Andalúzii. Okolo 35-tisíc ľudí sa podľa organizátorov zišlo na demonštrácii v juhošpanielskej Granade.

Tisícky účastníkov prišli na manifestáciu v Seville a tiež v Malage, kde demonštráciu zvolalo združenia za nulovú toleranciu (Plataforma Violencia Cero). Ľudia niesli transparenty napríklad napríklad s nápismi „Už žiadna ďalšia! Chceme ich živé!“. Vlani na následky násilia páchaného mužmi zomrelo v Španielsku 44 žien, tento rok už je takýchto obetí 45.

Aj v centre Madridu v sobotu vyšli do ulíc tisícky ľudí demonštrovať proti násiliu na ženách, niesli napríklad transparenty s heslom „Nie znamená nie“. V Barcelone sa zišlo vyše 4-tisíc ľudí a v baskickom San Sebastiane sa protestu zúčastnila aj skupinka bangladéšskych žien sa znetvorenými tvári, ktoré sa stali obeťami útokov kyselinou.

Tisícky ľudí v sobotu vyšli vyjadriť podporu diskriminovaným ženám aj v centre Ríma. Demonštrácie sa zúčastnila aj predsedníčka dolnej komory parlamentu Laura Boldriniová, ktorá vyzvala ženské obete násilia, aby zobrali odvahu a prestali mlčať.

Podľa agentúry APA zomrelo kvôli násiliu tento rok v Taliansku už 114 žien. Väčšinu z nich zabili manželia či partneri. Za celý minulý rok predstavoval tento počet 150 obetí, čo bolo o 5,6 percenta viac ako v roku predchádzajúcom, uviedla APA.

V Paríži niesli demonštrujúci, väčšinou ženy, transparenty s heslami „Včerajšie obete, zajtrajšie hrdinky“ alebo „Už nebudeme mlčať“.

Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách vyhlásila OSN v roku 1999. Už od roku 1981 si však pripomínali 25. novembra ženské obete násilia v mnohých krajinách sveta a najmä v Latinskej Amerike, kde má tento deň pôvod. Ide o tragické výročie z roku 1960, kedy boli diktátorským režimom Rafaela Trujilla v Dominikánskej republike zavraždené tri sestry Mirabalové, politické aktivistky.

K spoločnej akcii proti všetkým formám násilia na ženách vyzvala v sobotu vo vyhlásení aj Európska komisia a generálny tajomník OSN. EK aj OSN tento rok v septembri začali spoločnú iniciatívu s cieľom bojovať proti všetkému násiliu na ženách. V rokoch 2017 až 2023 na ňu má byť vyčlenených zatiaľ 500 miliónov eur.

Neprehliadnite

Európska komisia v sobotu tiež vyzvala ďalšie krajiny EÚ k ratifikácii takzvaného istanbulského dohovoru o prevencii a boji proti násiliu na ženách, ktorú podpísali členské krajiny Rady Európy v roku 2011 v Istanbule a ktorá vstúpila do platnosti v roku 2014.

Istanbulský dohovor doteraz podpísalo 45 krajín, ale ratifikovali ho len necelé tri desiatky. Medzi štáty, ktoré dokument podpísali, ale doteraz neratifikovali, patria napríklad Grécko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Slovensko alebo Česko.

Konzervatívne skupiny majú s dohovorom dlhodobo problém, vyčítajú mu predovšetkým, že zavádza do medzinárodného práva rodovú ideológiu.

Vláda v auguste schválila uznesenie, ktorým odložila úlohu predložiť Istanbulský dohovor na ratifikáciu. Ministerstvo spravodlivosti posudzovalo 32 pripomienok od iných rezortov, mimovládnych organizácií či verejnosti. Požiadavku Aliancie za rodinu, aby sa Slovenská republika nestala zmluvnou stranou dohovoru, pretože zmluva neumožňuje výhrady k ideologickým definíciám obsiahnutým v preambule, ministerstvo neakceptovalo.

Aliancia nesúhlasí najmä s definíciou rodu, ktorý je podľa Istanbulského dohovoru iba súborom rolí a s pohlavím nemá priamy súvis. Podľa aliancie je táto definícia dokonca v rozpore s Ústavou SR.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy sexizmus