Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tituly len pre tituly. Aj preto, že vláda nezverejňuje dáta o kvalite vysokých škôl

08.02.2019, 09:50 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Názor | Až trom štvrtinám zamestnávateľov chýbajú informácie o kvalite slovenských škôl, vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútmi INEKO a MESA 10. Deviatim z desiatich by podľa vlastných slov pomohlo pravidelné zverejňovanie hodnotenia vysokých škôl, fakúlt a ich študijných programov podľa rôznych ukazovateľov kvality. Napríklad o uplatnení absolventov na trhu práce: priemernej zamestnanosti a platoch.

  • Tlačiť
  • 3

Neziskovkám v prieskume začiatkom januára odpovedalo len 134 zväčša riadiacich pracovníkov firiem zo 4143 oslovených, čo môže vo výsledkoch viesť k vyššiemu zastúpeniu nespokojných firiem. Nič to však nemení na tom, že situácia na slovenskom trhu práce je aj kvôli všeobecnému nedostatku vhodných uchádzačov o zamestnanie vážna. 

Rekordne vysoký počet neobsadených pracovných miest a najnižšia miera nezamestnanosti od vzniku samostatného Slovenska ešte viac odhaľujú problém nesúladu medzi požadovanými kvalifikáciami v ekonomike a vzdelávacím systémom.

Neprehliadnite

Podľa dát OECD je problémovým najmä nesúlad medzi študovaným odborom a neskorším zamestnaním. Ten spôsobuje okrem iného aj to, že mnoho vysokoškolákov u nás pracuje na pozíciách, ktoré také vysoké vzdelanie ani nevyhnutne nevyžadujú. 

Odborné vedomosti firmám nestačia

V prieskume PAS, INEKO a MESA 10 takmer 27 percent podnikateľov potvrdilo, že prijíma absolventov vysokoškolského štúdia aj na pozície, kde by stačila len maturita. Viac než pätina (21,5 percenta) zasa prijíma absolventov druhého stupňa vysokých škôl na pozície, kde by stačil aj prvý.

Zverejňovanie čísel o úspešnosti absolventov jednotlivých škôr by pritom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy absolventi, komentár, prieskum, vysoké školy