Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Toto je top 10 najsilnejších hráčov v zdravotníctve. O mnohých ste ešte nepočuli

Podpredseda Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Klimek odhaľuje, ako sú rozdelené sily v zdravotníctve. Medzi desiatku najsilnejších hráčov radí aj firmy, ktoré sa rekordne rýchlo dokázali z nuly dostať medzi najziskovejšie spoločnosti sektora.

11.08.2017, 13:05 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

M. Klimek je ekonóm, ktorý pôsobil napríklad v UniCredit Bank Slovakia a podieľal sa na reštrukturalizácii firiem VSŽ, Nafta Gbely či Slovnaft. V súčasnosti pôsobí v Dozornej rade štátnej zdravotnej poisťovne a zrejme aj táto funkcia ho inšpirovala k tomu, aby napísal knihu Chorobopis a liečba slovenského zdravotníctva.

Neprehliadnite

V nej podáva svoj pohľad na problémy tohto rezortu a zároveň načrtá možné riešenia, ako sa s nimi popasovať. Cez rebríček TOP 10 najsilnejších hráčov v zdravotníctve však tiež ukazuje na skupiny, ktoré sú takpovediac najvplyvnejšie v zdravotníctve. Rebríček je zoradený podľa ziskovosti, pričom zisk a tržby sú uvádzané ako priemer relevantných spoločností skupín za roky 2013 až 2015.

King Kongom je štát

Nad súkromné firmy v rebríčku stavia M. Klimek štát, ktorého nazýva King Kongom. Zastupuje ho hlavne ministerstvo zdravotníctva, no menšie aktíva majú aj ministerstvo vnútra a obrany či vyššie územné celky. Rezort zdravotníctva je aktívny takmer vo všetkých oblastiach zdravotníctva. Okrem toho je silným hráčom aj kvôli tomu, že kedykoľvek môže zmeniť pravidlá hry.

„Základné pravidlo hazardu hovorí, že kasíno nemôže dlhodobo prehrávať. Teda s výnimkou podvodného úpadku. To, že zdravotnícke inštitúcie sú v hospodárskom marazme, je v tomto svetle jednoznačným dôkazom fatálneho zlyhania štátu a ľudí, ktorí ho riadia,“ komentuje v knihe ekonóm.

Top 10 najsilnejších hráčov v zdravotníctve
priemerné zisky a tržby za roky 2013-2015 (mil. eur)
Názov skupiny* Oblasť pôsobenia Koneční užívatelia výhod Zisk Tržby
1. Penta nemocnice, polikliniky, lekárne J. Haščák, M. Dospiva 37.5 1224.7
2. Klinická Biochémia laboratóriá V. Ježík 6.9 16.6
3. Unipharma veľkoobchod T. Jurik a 785 akcionárov 6.3 442.4
4. Pro Diagnostik Group rádiodiagnostika V. Ježík, R. Danišek, R. Bartek, L. Pásztor, M. Vester 5.7 19.3
5. Phoenix veľkoobchod, lekárne rodina Merckle 4.2
Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Marcel Klimek, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)