Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Transparency International: Korupciu trestá Slovensko príliš málo

13.11.2015, 13:25 | ČTK

Korupcia na Slovensku sa v praxi trestá príliš málo a slovenská justícia za korupčné trestné činy neposlala do väzenia za posledné štyri roky žiadneho popredného politika ani predstaviteľa ministerstiev. Upozornila na to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá preskúmala viac ako 700 rozsudkov v prípadoch korupcie.

  • Tlačiť
  • 1

„Napriek sľubom vlády systematicky likvidovať korupciu na všetkých úrovniach a nastaviť účinný sankčný systém aj po štyroch rokoch vlády Smeru-SD platí, že korupcia na Slovensku je trestaná len mierne a zvyčajne len u takzvaných malých rýb,“ uviedla organizácia.

Za korupciu a súvisiace trestné činy súdy na päťmiliónovom Slovensku od roku 2012 potrestali 663 ľudí. Len 33 z nich, medzi nimi aj štyria policajti, dvaja prokurátori či jeden starosta, skončilo vo väzení.

Takmer v deviatich z desiatich vymeraných trestov za korupciu išlo o podmienečné tresty alebo finančné pokuty v celkovej výške takmer 1,2 milióna eur. TIS pripomenula, že korupcia podľa odhadu na Slovensku dosahuje objem pol miliardy eur ročne.

Doteraz najvyššie postaveným voleným funkcionárom, ktorý bol potrestaný za korupciu, zostal niekdajší primátor severoslovenského mesta Čadca Jozef Pohančeník. Súdy ho potrestali za to, že v roku 2005 vzal vysoký úplatok za prísľub zabezpečiť rýchle preplatenie faktúr za výstavbu priemyselného parku.

TIS uviedla, že za výsledkami stíhania korupcie na Slovensku stojí málo aktívna prokuratúra. Súdy v korupčných procesoch odsúdili až 93 percent obžalovaných.

Nepotrestané vraj zostáva aj plytvanie a machinácie pri čerpaní peňazí z európskych fondov. TIS pripomenula, že zo 121 rozsudkov ohľadom poškodzovania finančných záujmov EÚ sa žiadne netýkalo predstaviteľa štátnej správy ani samosprávy. Slovensko je pritom podľa Európskej komisie krajinou s druhým najvyšším počtom pochybení a podvodov pri čerpaní peňazí z únijných fondov.

Slovenskí kriminalisti napríklad stále neukončili vyšetrovanie podozrení z podplácania vysoko postavených úradníkov a politikov finančnou skupinou Penta v rokoch 2005 a 2006. Penta za to vraj získala vplyv na privatizáciu a na chod niektorých podnikov. Aféra vypukla na konci roku 2011, kedy na internet unikli dokumenty s názvom Gorila, popisujúce údajnú obriu korupčnú aféru. Pravosť dokumentov, ktoré údajne vypracovala tajná služba, doteraz potvrdená nebola. Penta od vypuknutia aféry nekalé konanie popiera.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy justícia, korupcia, Slovensko, úplatky