Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozrýpaná zem a vyplašená zver. Na lesných pirátov je zákon prikrátky

19.11.2019 | Peter Kapitán

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

19.11.2019 | shaggy

A takto to vyzerá, keď chcete žiť bez štátu a štátnej polície, každý si bude robiť čo chce.
To by sa v štáte stať nemohlo... oh, počkať... tak nič.

20.11.2019 | chr

" Dodáva, že nelegálni motorkári a štvorkolkári v národných parkoch majú negatívny vplyv nielen na ľudí a prírodu, ale následky vidí aj vo vzťahu k rozkladu právneho povedomia, všeobecného rešpektu k právnym predpisom a v oslabovaní princípov právneho štátu."
Krásna a hlboká myšlienka . V prvom rade by bolo potrebné zistiť a prezentovať , či uvedený páchatelia jazdili po cestach alebo len tak ako sa im zachcelo po hore. V rámci znenia je to totiž dôležitý moment . Znenie zákona totiž hovorí čo je zakázané mimo cesty , chodnika a nie na nich . Ďalej su to značky povešané na vstupoch do dolín napr Veľkej a Malej Fatry . Pod každou by mala byť dodatková tabuľa pre koho uvedený zákaz neplatí . Ale nikde som to nevidel . Prečo ? Lebo právny stav je taký , že ľudia vlastnia pozemky a hory za týmito značkami. S týmto si nerobil ťažkú hlavu nik , keď sa navrhovalo a vytyčovalo územie NP. A v Ustave máme napísane o nedotknuteľnosti vlastníctva. Je jednoduche chodiť po dolinách a prepichovať pneumatiky na autách , tak ako to robila jedna nemenovaná úderka dobrovoľných ochrancov prírody vo Veľkej Fatre. Ale už sa nikomu nechce dať celý stav do súladu so zákonom len preto , lebo sa to zodpovedným nepáči a museli by priznať pochybenia aj na svojej strane. Nezastávam sa motorkárov a štvorkolkárov. Ale argument o vyrušovaní zvery je jeden obskúrny , neodborný , zavádzajúci a otrepaný argument . Zver je aj tak dole na poliach . A je premnožená. V prvom rade by son navrhoval zrušiť dobrovoľných strážcov prírody a nahradiť ich profesionálnymi strážcami na plný uväzok so všetkým čo to vyžaduje . Že na to nie sú peniaze ? To nech rieši štát , keď mal na to aby vyhlasil NP . Amatersky ochrancovia prírody sa dnes chovajú presne ako pomocníci VB za socializmu. Neviem si predstaviť , že by existovali aj dnes . Najväčší problém tejto tématiky je úplný amaterizmus a polovičné riešenia , kedže na nič nie sú peniaze. Pýtam sa . Tých motorkárov a štvorkolkárov a bicyklistvo je veľmi málo oproti ľuďom , ktorý vlastnia nehnuteľnosti v NP a majú tam právo vstupovať . Toto je hlavný problém celej tejto problematiky , že zákony idú proti sebe , čo by nemali.