Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tri dôležité veci, ktoré skutočne pomôžu ochrániť dáta

26.08.2019, 06:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Príbeh rozlúštenej komunikácie Mariana Kočnera z mafiánskych zoznamov ukazuje, že ani dáta zo šifrovacej aplikácie zabezpečené heslom nie sú celkom v bezpečí. Hoci v prípade páchania trestnej činnosti sa prelamovanie hesiel môže javiť ako nutnosť, existujú aj legitímne požiadavky na ochranu digitálneho tajomstva. Napríklad obchodné tajomstvo.

  • Tlačiť
  • 1

Priemyselná špionáž v oblasti informačných technológií je čoraz bežnejšia aj na Slovensku. Aj keď takýto typ kriminality stále nie je taký častý ako napríklad krádeže v obchode, spoločnosť Citadelo, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou IT systémov, sa s fenoménom dátových krádeží stretáva čoraz častejšie.

Neprehliadnite

„Stretli sme sa s tým už niekoľkokrát, vrátane prípadov, že niekto vykradol celú databázu firmy a postavil si na tom konkurenčný biznis," hovorí riaditeľ spoločnosti Citadelo Tomáš Zaťko. V porovnaní s klasickou krádežou je však problém v tom, že sa krádež obchodného tajomstva dokazuje omnoho ťažšie.

Šifrovanie je dobrý nápad

Často potom stačí, ak má konkurenčná firma agresívnejší marketing a kým sa celá vec vyrieši na súdoch, pôvodný majiteľ dát môže medzičasom zbankrotovať. Aj v tomto prípade platí, že najlepšou ochranou je prevencia. Ideálne je, ak sa firmy či ľudia pred neoprávneným vniknutím do databázy, alebo rovno krádežou údajov, chránia viacerými spôsobmi.

„Používať na komunikácie Threemu alebo Signal oproti bežným esemeskám je určite dobrý nápad,“ hovorí T. Zaťko. Hoci to nie je úplne jednoduché, technicky je možné odchytávať bežné esemesky, ktoré lietajú všade naokolo. Ďalším krokom je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy bezpečnosť, Kočner, obchodné tajomstvo, šifrovanie