Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tri slovenské univerzity skončili v svetovej Top 1000. Všetky v spodnej štvrtine

07.06.2018, 08:41 | TASR | sch

Tri slovenské univerzity skončili v rebríčku QS World University Rankings medzi tisíckou najlepších škôl sveta. Slovenská technická univerzita v Bratislave a Univerzita Komenského v Bratislave skončili na pozícii 751 až 800, Technická univerzita v Košiciach na pozícii 801 až 1000.

  • Tlačiť
  • 0

Rebríček QS World University Rankings patrí do tzv. Veľkej trojky najstarších svetových rebríčkov univerzít (QS World University Rankings, ARWU- Šanghajský rebríček, Times Higher Education World).

„Tieto rebríčky zverejňujú poradie len tých najlepších svetových škôl, čo pri celosvetovom počte vysokých škôl (asi 20-tisíc) znamená, že sa v nich umiestnia len elitné dve až tri percentá vysokých škôl,“ vysvetľuje v analýze svetových hodnotení škôl Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva.

Pre porovnanie, česká Karlova univerzita sa umiestnila na 318. mieste, Technická univerzita v Prahe uzatvárala prvú päťstovku a Masarykova univerzita v Brne sa umiestnila v prvej šesťstovke. Pred najlepšou slovenskou univerzitou sa umiestnili aj viaceré maďarské a poľské univerzity či niekoľko univerzít z pobaltských štátov.

Neprehliadnite

Autori rebríčka píšu, že posudzovali viac ako 4000 univerzít a do rebríčka zaradili tisícku tých najlepších na svete.

Rebríček hodnotí reputáciu školy medzi akademikmi a zamestnávateľmi vo svete, veľkosť školy, výskumné výstupy podľa publikácií a počtu citácií a počty zahraničných študentov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy školstvo, Univerzita Komenského, univerzity

Diskusia (0 reakcií)