Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trnka odštartoval boj s korupciou

11.07.2014, 10:10 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Odvážni ľudia, ktorí chcú odhaliť korupciu na štátnom úrade či podniku, už aj na Slovensku oddnes po novom môžu získať ochranu v podobe bezplatnej právnej pomoci na súdoch i voči zamestnávateľovi, ktorí by ich za to chcel prenasledovať znižovaním mzdy či dokonca prepustením. Odvážlivci odhaľujúci rozkrádanie verejných peňazí tiež môžu po novom získať náhradu mzdy, keď už reálne dochádza k atakom ľudí z vedenia ich úradu či štátnej firmy, na ktorú upozornili.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

korupcia

Od piatka v krajine štartuje svoju činnosť prvá súkromná protikorupčná nadácia, ktorá ma vlastné zdroje na krytie takejto ochrany. Nadácia Zastavme korupciu, ktorú založil spoluzakladateľ jednej z najhodnotnejších slovenských firiem Eset spolu s podnikateľom z reklamného biznisu Michalom Bláhom, bola síce zaregistrovaná už pred zhruba rokom a pol, no po príprave celého nového projektu svoju reálnu činnosť spúšťa až tento piatok. Ku štartu dochádza spustením webu pre oznamovateľov korupcie.

Obaja zakladatelia zverejnili, že cieľom nadácie je čo najviac obmedziť korupciu pri nakladaní s verejnými financiami a znížiť jej devastujúce dôsledky na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Prvoradou úlohou nadácie je práve vytvorenie právneho a finančného zázemia pre ochranu a podporu oznamovateľov korupcie – takzvaných whistleblowerov.

Na nadáciu sa môžu ľudia obrátiť v prípade podozrenia na korupčné správanie, podvody a machinácie s verejnými peniazmi. Zakladatelia nadácie myslia aj na ochranu identity a súkromia oznamovateľov. Svoje hlásenia o korupcii budú podávať prostredníctvom zabezpečenej komunikácie na webe ZastavmeKorupciu.sk. Na maximálnu bezpečnosť stránky voči nabúraniu z vonku dohliadal sám M. Trnka.

Mimo ochrany nahlasovateľov korupcie sa nadácia zameria aj na vzdelávacie a osvetové programy, ktoré majú na nebezpečenstvá korupcie upozorňovať čo najširšiu verejnosť. Práve v tejto oblasti sa majú zasa viac prejaviť marketingové skúsenosti M. Blahu. Korupcia sa totiž podľa nadácie netýka iba úzkej skupiny ľudí priamo pri vrchole moci.

Živnú pôdu jej vytvára aj ľahostajnosť veľkej časti obyvateľstva a nedôvera k štátnym orgánom. „Keď korupciu nemá kto oznámiť, šíri sa neobmedzene ďalej,“ upozorňuje nadácia. Minulý rok slovenská polícia nedostala ani jedno oznámenie o korupcii, rok predtým len jedno a protikorupčná linka Úradu vlády od začiatku vlaňajška nezaznamenala ani jedno oznámenie. Zakladatelia nadácie veria, že ich ochrana dodá aktívnym ľuďom odvahu.

Zatiaľ nadáciu financujú iba jej dvaja zakladatelia. Neskôr však uvítajú, ak sa po prvých úspešných výsledkoch nadácie k jej podpore pridajú aj ďalšie firmy, podnikatelia i bežní ľudia.

Tandem zakladateľov odhaduje, že korupcia stojí slovenských daňových poplatníkov asi miliardu eur ročne. To predstavuje približne polovicu deficitu štátneho rozpočtu krajiny a dalo by sa za to postaviť zhruba 20 špičkových nemocníc či stačilo by to aj na výrazné plošné zvýšenie platov učiteľov a zdravotných sestier.

„Korupcia je na Slovensku ako rakovina, ktorá sa šíri do všetkých úrovní spoločnosti a podkopáva jej základy. Verejné financie boli vždy menej chránené ako súkromné, lebo veď to, čo je všetkých, nepatrí nikomu,“ hovorí M. Trnka a dodáva, že ich nadácia to chce zmeniť. „Som presvedčený, že korupciu dokážeme zastaviť, ale iba ak sa o to pokúsime všetci spoločne. Nejde iba o financie, ale aj o našu budúcnosť,“ dodáva M. Trnka. 

Obsiahlejší rozhovor s M. Trnkom aj o tom, prečo príprava štartu nadácie trvala dlhšie, s akými problémami sa pritom stretol či ako zlaďuje boj proti korupcii so svojim vlastným podnikaním, si môžete prečítať v budúco týždňovom vydaní týždenníka Trend.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy korupcia