Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump hľadá vinníkov za spomalenie americkej ekonomiky. Euro je vhodnou obeťou

13.06.2019, 08:26 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Americký prezident vo svojom nedávnom tweete opäť zaútočil na slabé euro, ktoré znevýhodňuje Spojené štáty. Zároveň obvinil americkú centrálnu banku z vysokých úrokových sadzieb, ktoré brzdia ekonomický rast.

  • Tlačiť
  • 15

Euro od začiatku minulého roka posilnilo voči americkému doláru o takmer 10 percent. Podľa teórie silnejší dolár znižuje americký export. Následne sa pomalší ekonomický rast prejaví v politickej rovine, keď zníži šance prezidenta na znovuzvolenie.  

Neprehliadnite

Donald Trump pred prezidentskými voľbami cieli slabší dolár aj napriek tomu, že oficiálna rétorika jeho administratívy hovorí o silnom dolári.

Súčasnú situáciu komplikuje fakt, že silný dolár je prejavom slabosti svetovej ekonomiky. Negatívne globálne ekonomické dáta zvyšujú dopyt bánk po svetovej rezervnej mene – americkom dolári. USD sa stáva silnejším a väčšina ostatných mien stráca na sile.

Aj napriek poslednému posilneniu sa však hodnota eura voči doláru nachádza blízko svojej priemernej úrovne za posledných 20 rokov. To nedáva Trumpovým slovám väčšiu ekonomickú váhu.

Ďalšia obchodná vojna? 

Politický odkaz je ale jednoznačný. Americký ekonomický rast zaostáva za očakávaniami Trumpovej administratívy a hľadanie vinníka je prirodzená súčasť politického boja.

Prezident sa nachádza v ťažkej situácii. Ak by zaviedol administratívne opatrenia proti európskemu exportu, nasledovala by podobná situácia ako s Čínou. Čínsky juan po zavedení ciel oslabil a kompenzoval značnú časť taríf. Ekonomicky stratili obaja.

Obchodná vojna s Európou by ďalej znížila očakávania svetového ekonomického rastu, posilnila americký dolár a znížila šance na úspech prezidenta vo voľbách.

Donald Trump ale viackrát ukázal, že je nepredvídateľným prezidentom.  

  • Tlačiť
  • 15

Tagy americké voľby, euro, Trump