Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump hovorí o odkúpení Grónska. Šialené, reagujú Dáni

16.08.2019 | TASR | tba

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

16.08.2019 | PaloK

Gronsko je pre Dansko zlate vajce, ale USA ho ziskaju tak ci onak.

16.08.2019 | Roman Kanala

Zlaté vajce? Nákladová polozka.

16.08.2019 | Ivan475

pri tempe oteplovania bude gronsko nova zlata cesta a priestor s dokonalou klímou pre nový malý štát.. asi len vol by ho predal dobrovolne, možno by ho mohli vymeniť za califormiu s texasom :D

16.08.2019 | Brano L.

Presne táto veta charakterizuje spôsob myslenia, ktorým rozmýšľa aj Trump.

16.08.2019 | PaloK

Dôvody sú jasne uvedené v článku. Sú to tie isté dôvody, prečo sa USA už 2 krát ponúkali Dánsku, že im uľavia od tej "nákladovej" položky.

16.08.2019 | Roman Kanala

Inak aj Alaska bola nákladová polozka a preto ju Rusko predalo, lebo Alexander II potreboval bubáky po prehratej krymskej vojne. V 1867 bolo mnoho Americanov proti, lebo naco kus zamrznutej zeme. Vsetko zmenila zlatá horúcka.

Amerike sa vklad vrátil niekolkonásobne vo forme bohatstva individuálnych zlatokopov, ktorí boli úspesní a nasli zlato. Americká federálna pokladna na tom stratila, lebo danovy vyber a poplatky za tazbu boli nizsie, ako náklady na správu územia.

Este zaujímavy detail - Alexander II najprv niekolko krát ponúkol teritórium princovi Liechtenstein. Az po odmietnutí to odstúpil Americku. Hovoril si, ze je lepsie mat za suseda malé Lichtenstajnsko, ako mocné a expanzívne Americko.

16.08.2019 | bluehen

Veru, je to terno, narobit sa, ponicit si zdravie, kontaminovat svinstvom zivotne prostredie, spotrebovat pri tom kvantum neobnovitelnych zdrojov, len preto aby si mohol niekto do sejfu odlozit zltu tehlicku a vymienat si s inymi papieriky.

16.08.2019 | martin33

Staci zorganizovat referendum miestnych obyvatelov Gronska o pripojeni k USA, co ich vyjde ovela lacnejsie :-)
Zo strategickeho hladiska USA je ale pokus o ziskanie Gronska velmi rozumna zalezitost. Predpokladam, ze o tom uvazovali aj predchadzajuci prezidenti (okrem zmieneneho Trumana) ale nedostalo sa to na verejnost.

16.08.2019 | Brano L.

To áno, len je potrebné obsadiť ostrov zelenými mužíkmi a potom zorganizovať referendum tak, aby referendová komisia bola obsadená tými správnymi ľuďmi.

16.08.2019 | dubovam

dostalo, USA uz chcu kupit Gronsko stovky rokov, ale zasa realne pochybujem ze by Trump uvazoval takto, skor si stavia najvacsi stoziar na svete :)

16.08.2019 | salamoon

keby sme Gronsko mali my, tak by taketo debaty boli zbytocne.. nejaky majdan, volby proti zlu, par stihaciek gratis.. prestizne pozvanie do Bieleho domu na 15min. aj s fotenin.. a o par rokov pri otvarani prvej zakladne "actually, what is the name of the country we got it from" ?

16.08.2019 | nicco

Nekupil by Krym od Ukrajiny? Ta prva sekunda po podpise zmluvy by trvala vecnost. Vsetci by cakali, ci prvy zdrhne Putin, alebo tam najprv prileti atomovka a vzapati odpalia dalsie z opacnej strany.

16.08.2019 | martin33

Ak nieco vlastnim len "de jure" a nie "de facto", tazko sa to predava. Je pritom jedno, ci je to Krym alebo pozemok pod romskou osadou.

17.08.2019 | Julo 2018

Chybou bolo dovoliť im tam základňu US army . Dáni povedia nie a postupne sa bude základňa rozširovať tak, že tam bude viac US vrahov ako miestnych. Potom si nájdu zase niečo čo by " odkúpili ".

17.08.2019 | Roman Kanala

Poplatok za vojakov je príjmová položka podobne, ako rybolov. Poľnohospodárstvo nula, priemysel nula. Ťažba kryolitu, ktorý sa používa pri výrobe hliníka. Po zvýšení cien sa znovuotvorili staré bane na zlato, olovo, zinok. Nič iné zo zásob sa neoplatí ťažiť. Polovica HDP prichádza z Dánska ako subvencia.

Ale Vám tu nešlo o nejakú informáciu, skôr o fašopropagandu, však? Vraj US vrahov...

17.08.2019 | Julo 2018

Nejde o fašopropagandu , ale realitu posledných desaťročí.
Od skončenia 2 sv. 95% vojen začali oni bez ohľadu na počet obetí napadnutej krajiny. Alebo to nieje pravda? Pre mňa každý vojak ktorý ide do cudzej krajiny " meniť režimy a vlády podľa objednávky tej jeho " je vrahom. Rovnako ako boli križiaci v stredoveku alebo turkovia a osmani pri nájazdoch do Európy. Nech sa stará každá krajina hlavne o seba a nie aby do inej posielala vojská , zhadzovala bomby a dopadali rakety v rámci " mierových misií ".

17.08.2019 | PeterKN

Julo 2018
Svet je o niečo komplikovanejší než ako ste to tu zhrnuli-ak by ten vzorec fungoval prikláňal by som sa k tomu aj ja.
K tej vašej vete:Chybou bolo im dovoliť tam základňu US army...
Po skúsenostiach druhej svetovej minimálne krajiny ako Dánsko a Nórsko nie len dovolili ale priamo chceli aby na ich územiach boli vojenské základne US.
A mimochodom od prvej ponuky na odkúpenie (keď Dáni povedali nie)prešlo viac ako 70 rokov a čuduj sa svet,tí američania sú stále priatelsky naklonení k Dánom.

17.08.2019 | Julo 2018

Ale aj tak je to problém Dánov či dotujú alebo nie. Asi vedia prečo A poplatok za vojakov ? Takže vy ste zástancom legálneho obsadzovania krajín cudzími armádami, vlastne štát má príjmy do rozpočtu. Zvrátené myslenie. Takže by vlastne Sýria mala byť bez problémov. stačí " skásnuť " USA a Rusko za pobyt armád na ich území, rovnako Irán , Vietnam, Kórea , Afganistan .... Alebo sa to týka len tých dobrovoľne nanútených?