Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump je len začiatok

09.11.2016 | Filip Obradovič

Diskusia (25 reakcií) Pravidlá diskusie

09.11.2016 | HromBlesk

Môj dedko vždy hovoril, že keď odíde zo sveta generácia, čo zažila biedu, hrôzy vojny, holý boj o život tak ľudstvo, čo si vážila aj krajec chleba, keĎ sa začnú bagatelizovať pravé hodnoty ako pracovitosť, česť, úcta k životu, tak začne nová skaza - vojna, úpadok. Keby sa ozval pre 40 rokmi Kotleba..tak mu mnohí priamy účastníci vojny rozbijú hlavu..dnes nikto, lebo všetko spochybňujeme a tí čo to zažili majú slabí hlas. Víťazstvo Trumpa mi príde ako náznak pravdy môjho deda. Ľudia uverili kidom, chrapúňovi šíriacemu nenávisť a klamstvá a to všetko preto lebo sú ľudia leniví a pohodlní..lebo očakávajú že ich osudy a pohodlie pod riťou vyrieši za nich niekto iní a nerozoznajú pri tom darebáka ktorý ich len okradne. A to je všade v Eure Amerike...A autoritatívne režimy sa len smejú a silnejú..Čína Rusko India sa musia rehotať. CO nejake Slovensko Estonsko LItva v NATO co nejaka Ukrajina, Trump nedomýšľa veci ako celok, nechápe kde vznikli dve vojny a začne ďalšia. On je príznakom úpadku západnej civilizácie. EU sa musí zjednotiť, stať sa federáciou, inak si nás RUsi a CInania rozoberú ako LEgo.

09.11.2016 | Brian Henrich

ja by skor skusil hladat odpoved preco Trump vyhral v v ekonomickych faktoch ktore za poslednych 8-10 rokov coraz zretelnejsie chapu "bezni - t.j. neelitni" ludia:
1. globalizacia, technicky pokrok, free trade su cinitele ktore vo zvysenej miere vytvaraju bohatstvo na ktorom tito ludia vobec neparticipuju - t.j. nevidia ze by sa mali lepsie napr. nespornym ekonomickym prinosom tychto faktorov
2. aktivity centralnych bank mimochodom absolutne nevolenych bez demokratickeho feedbacku coraz zretelnejsie prerozdeluju existujuce bohatstvo - napr. uspory cez ich devalvaciu resp devalvaciu ich kupnej sily (inflacia 1-2% je joke - staci pozriet na rast cien ludskych sluzieb - zdravotnictvo, skolstvo, socialne sluzby a dnes uz aj tovarov a energii) v prospech elit a im sluziaceho establishmentu - jemne povedane "demokratickej infrastruktury"
3. rastuce tendencie vlad na vsetkych urovniach zdanovat produktivnych a a pridavat dalsi silny mechaizmus prerozdelovania - vysoko aktualne najma v EU a EZ
4. rast poctu parazitickych subjektov v spolocnosti na roznych urovniach a s tym spojeny rast narokov aj aktualnych vydavkov v socialnej sfere krore uz narazaju nielen na financne ale aj na materialne limity.

Aj ked to ma svoje casove konstanty vplyv tychto trendov je coraz jasnejsi a zretelne nepriaznivy pre dostatocne velky pocet volicov aby sa napokon zatial v existujucom demokratickom systeme prejavil.

Inak - nemozes vsetkych ludi odrbavat neobmedzene dlho - niektorych neobmedzene dlho ano, niektorych iba obmdezeny cas ....a ten sa krati. Nepomoze strasit a zrejme uz ani slubovat ze treba vyckat a bude lepsie.

09.11.2016 | puzzlebreaker

tak sa teraz pohodlne usad a sleduj ako s tym vsetkym trump zatoci. a ked zistis nijako tak sa velmi necuduj. praci cest.

09.11.2016 | HromBlesk

Brian znova jediná odpoveď naša pohodlnosť, dekadecnia ako v Ríme..začnú nám pomaly voziť obilie a víno zadarmo a to bude dobrý politik čo to sľúbi. Odpovede na Tvoje otázky...nikdy nebolo v EU tak dobre ako teraz..rozprávaj čo chceš..musel by si žiť pred 40-50 rokmi aby si vedel posúdiť. Nevieme čo je skutočná bieda a núdza a tí akože na naše pomery žijú pod hranicou biedy..lebo nemajú 42 palcovú telku , tým to vyhovuje.
Centrálne banky opäť krmia našu lenivosť, nie je Ti dobre zobrať pôžičku za 1%??? Nie je dobre mať vklady bez rizika?? Ved normálne je Tvoja chyba jked Ti skrachuje banka..Tvoja chyba ze si veril darebákovi
Aj bod 3 a 4 sú prejavom našej lenivosti a snahy dostať za žiadnu prácu výhody...Ty neberieš výody od štátu? resp Tvoja mama na dôchodku??? Bojíš sa jej povedať že ma malý dôchodok lebo málo pracovala??? Moja svokra išla an dochodok 52 ročná a odrobila dohromady max 17 rokov a pindá na celý svet aký je nespravodlivý. Trump nie je obrazom pracovitých, on iba sľuboval...oceliarom v Pensylvánii že sa vráti výroba ocelel do USa a pri tom sám Trump kupuje ocel v Cíne....je to darebák a darebáci mu na to nabehli. tak ako v Británii... USA a Británia strácajú ek silu - chvalabohu maju amíci ropu a plyn...inak by bolo horšie..už nedokážu pumpovať svet ako veľmoci...lebo vyrastahú nocé ako čína, india....boli zvyknutí dojiť svet ..a nevedia si to pripustiť že straé časy sú preč a uverili Trumpovi.

10.11.2016 | Brian Henrich

Moj prispevok som nevhodne zaradil - je reakciou na udiv v clanku coze to vynieslo Trumpa na volebny vrchol.

10.11.2016 | Bohuš Vojčík Vojčík

Centrálne banky opäť krmia našu lenivosť, nie je Ti dobre zobrať pôžičku za 1%??? Nie je dobre mať vklady bez rizika?? Ved normálne je Tvoja chyba jked Ti skrachuje banka..Tvoja chyba ze si veril darebákovi

Nie tak celkom
Zakon 371/2014 Z.z o riešení krízových situácií na finančnom trhu v §33 odstavec b) veritelia vybranej inštitúcie, ktorej krízová situácia sa rieši, znášajú nepriaznivé dôsledky krízovej situácie po akcionároch a vlastníkoch iných nástrojov vlastníctva v súlade s poradím ich nárokov ako v konkurznom konaní podľa osobitného predpisu,62)

Takže ak mas peniaze v zlej banke pojdu do muky, novelizovany bol aj zakon o FOV, momentalne kryje tak 0,08% vsetkych vkladov .-)

09.11.2016 | al0

Ironiou je, ze Trump je prave jeden z tych 1percentnych parazitov zneuzivajucich system.

09.11.2016 | Brano L.

Možno je trochu komplikovanejšie. Dochádza k podstatným zmenám v ekonomike, čo sa vždy odrazí na zamestnanosti ľudí.
Podobná zmena bola viditeľná aj v rokoch 1920-1950. Približne začiatkom 20-storočia dosiahla efektívnosť priemyslu vrchol a zamestnával veľa obyvateľstva, ktoré uvolnilo poľnohospodárstvo. Priemysel však začal byť v 20-tych rokoch tak efektívny, že nepotreboval novú ľudskú silu. Preto mzdy robotníkov v 20-tych rokoch v USA stagnovali a nebolo vytváraných dostatok nových pracovných príležitostí. Dôsledok: Veľká hosp.kríza, ktorá bola v podstate o kríze "industriálnej" ekonomiky. Vieme, že ešte v rokoch 1937-1938 to v USA neboli nejako veľmi ružové (a to nehovorím o Európe, kde to bolo podobné). Nezamestnanosť bola stále vysoká. Len WWII. znamenalo odloženie štrukturálnej transformácie, znova dostal šancu priemysel, ale po tejto vojne začalo dochádzať k zmene štruktúre ekonomiky tak, že ľudia nachádzali prácu najmä v službách. Ale v ostatných 10-15 rokoch už ekonomika v odvetví služieb nevytvára dostatok pracovných miest. Preto aj v USA veľa ľudí má mizerne platené pracovné miesta. To je realita. To v kombinácii s relativizáciou pravdy vytvára hnev a frustráciu voličov. Len zatiaľ naozaj nevieme, aké je východisko z tejto situácie. Kde a ako vytvoriť udržateľné a dobre platené pracovné miesta alebo podnikateľské príležitosti? Niektorí múdri ľudia vidia východisko v "lokálnej ekonomike".
Toto žiaľ neverím, že by bol schopný Trump vyriešiť. Môžeme len dúfať, že táto štrukturálna zmena nebude príliš dlhá a nebude znamenať, že ľudia budú experimentovať s vecou verejnou tak, až to bude znamenať nástup totalitných "Spasiteľov".

09.11.2016 | Bjorni

Vyborny postreh podla mna. Sektor sluzieb dokazal absorbovat nezamestnanych dovtedy, pokial ludia mali peniaze na sluzby.
-Lenze to sa teraz nedeje. Naposledy sme nieco take zazili v 2005-2008.
Ak obcas pozriete strukturu ponukanych prac na profesii.sk, tak 50% su agentury,kde nema ani zmysel pozerat co ponukaju.(klamu,nizke mzdy, strasne prac. podmienky atd,)
Druha polovica sa deli na prace za minimalnu mzdu a vysoko specializovane pozicie (VS technickeho smeru, casto IT) Pri tom ako sa naraba s ludskym potencialom v tejto krajine, si myslite, ze sa ako krajina dokazeme prisposobit?
Podla mna nie. Politici dokazu max. otvorit hranice pre priselcov. Co je pre konzervativnych slovakov olej do ohna. Ved tu donedavna ste dostali po papuli v kcme uz len za to, ze ste z inej dediny.
--------------------------------------------------­--------------------------------------------------­--------------------------------------------------­--------------
RE:Až se nový způsob výroby stane běžným standardem, bude pro firmy fungující v dotčených odvětvích, které se nestihly adaptovat, obtížné přežít.
V první fázi by mělo pracovních míst ubývat, ale časem vzroste poptávka po pracovnících s vyšší kvalifikací, kteří se budou starat o chod strojů. Je tu také prostor pro vznik míst v IT oblasti, vývoje a marketingové komunikace. Zahraniční zkušenosti ukazují, že na jedno ztracené místo by mělo přibýt 2,5 nového.[2] Dojde pravděpodobně ke ztrátě nízko kvalifikovaných míst, například těch v pásové výrobě. To jsou pozice s nízkou přidanou hodnotou, tedy pokud skutečně tato místa budou nahrazena jinými, kvalifikovanějšími, mělo by to mít na společnost blahodárný účinek v podobě vyšší parity kupní síly a tím pádem spotřeby a blahobytu společnosti.
Produktivita práce by po čtvrté průmyslové revoluci měla vzrůst o třetinu.[2] Průměrný růst produkce na obyvatele v Evropě byl v osmnáctém století 0,2 %, v devatenáctém 1,1 % a ve dvacátém 1,9 %.[3] Růst produktivity byl ve skutečnosti ale ještě vyšší, protože průměrná pracovní doba na osobu značně poklesla.[3] Protože by naše produktivita, a tím pádem i produkce na obyvatele měla vzrůst ještě více, jedním z logických kroků by bylo další zkrácení pracovní doby tak, jako se to v současnosti děje třeba ve Švédsku.[4] Další možností je přesunutí spotřebitelů ke kvalitnějšímu zboží, což by s sebou v některých odvětvích paradoxně přineslo odklon od fordismu.
Průmysl 4.0 přinese výrobu s (téměř) nulovými mezními náklady, jak se domnívá americký ekonom a sociolog Jeremy Rifkin.[5] To v praxi znamená, že nejvyšší náklady spojené s výrobou, budou ty potřebné na postavení výrobního zařízení. Pokud by se nám podařilo implementovat zásady cirkulární ekonomiky a úspěšně přeorientovat energetiku na obnovitelné zdroje, náklady na další vyrobenou jednotku by v plně automatizovaných továrnách mohly být skutečně téměř nulové.
Vyšší bohatství společnosti by mohlo vytvořit podmínky pro zaměstnanost, více práce ve veřejném sektoru, neziskových organizacích a pro sociální práci.
--------------------------------------------------­--------------------------------------------------­--------------------------------------------------­----------

A co spravia tie kvanta ludi na slabo platenych poziciach?
Nevedia ako dalej.
Casto ziju z ruky do ust, takze peniaze na drahe skolenia nemaju. Ak im aj ponuknete preplatit skolenie akekolvek chcu, tak vacsina bezradne pokrci plecami a nebudu vam vediet odpovedat. maximalne, ze to co vedia im na sucasnu pracu staci.
Netusim ako by zareagovali, keby sa im predostrela situlacia, ze do 1 roka koncia v praci, pretoze ta praca co robili casto cely zivot sa automatizuje. A bud budu studovat vysoku skolu externe za nemale peniaze(a uspesne ju skoncia) alebo ostanu do konca zivota odkazany na soc. podporu.

-dam ruku do ohna, ze vacsina by sa nahnevala a v amoku(zaslepenost hnevom nad svojou situlaciou) by zvolili prveho co im povie, ze rozbije 4.0 stroje ak ich existujucu pracu im zachova.
V sucastnej situlacii su to fasisti.


10.11.2016 | Moral Revival

Citát je od prof. Zeleného.

10.11.2016 | HromBlesk

K lokálnej ekonomike v USA dôjde a dochádza. nahráva tomu nízka cena energií - domáca ropa a plyn, a ako tu niekto správne poznamenal Industry 4,0 - nedude potrebné mať na lacnú výrobu Čínu ale bude sa produkovať lacno v USA. Zoberme príklad najlepšej fabriky ADIDAS otvorenej tohto roku v najdrahšej časti Nemecka..kde topane šijú roboty. Problémom bol aj odliv výroby z USA ...bol podmienený iba tlakom vlastníkom na vyšší zisk a vyšší zisk sa nevrátil do USA ale ostal na Caymanoch - vid Apple a preto negeneroval ďalší dopyt v materskej krajine. Táto sa ale má šancu pre vyššie napísané vracať, lebo zisk v CIne nemusí byť vyšší ako zisk z výroby v USA, keďže podiel ludskej práce zásadne klesne.
Co s tymi ludmi čo sa nestihnú prispôsobiť. Je to často ich voľba..ale riešenia...kratší prac čas a práca pre viacerých, pracovná povinnosť pre verejnoprospešné práce, regulovaná pôrodnosť v iných častiach zeme -čaká na nás tak či tak inak vyžerieme zdroje zeme.

11.11.2016 | Ing. Peter Polák

Problém je, že generácia, ktorá "zažila hrôzy vojny", je zároveň generácia, za ktorej tá vojna vznikla. Napriek tomu, že si "vážila aj krajec chleba"...

09.11.2016 | oko

"Neexistuje jediný dôvod myslieť si, že práve výhra D. Trumpa nebude motorom pre všetkých radikálnych populistov vľavo aj vpravo v Európe."
po dlhej dobe som videl fica skutocne spokojneho, v pohode, dobre naladeneho, plneho energie. v reakcii na trumpovo vitazstvo.
teraz to este len rozbehne.
--
a s diskusnymi prispevkami tu - az na par nevydarenych otrepanych bonmotov - sa da len suhlasit.

09.11.2016 | puzzlebreaker

zda sa ze naivita u niektorych jedincov prekvita veselo dalej...

09.11.2016 | PaloK

Teraz sa uvidí, či americký prezident má skutočne na niečo vplyv, alebo je to podobný šašo ako ten náš, pretože aj samotní americkí novinári a publicisti verejne uznávajú to, čo si evidentne málokto uvedomuje alebo to nechce spomínať, že od 2.sv.vojny nemal americký prezident žiadny zásadný vplyv na hospodársku a zahraničnú politiku USA. Jedného si dokonca popravili v kabriolete.

No a súdiac podľa toho obrovského cirkusu a brainwashingu, ktorý sa rozbehol po celom svete proti Trumpadúrovi si myslím, že oni sa ho naozaj boja čo ma vedie k úvahe, že zrejme naozaj je to postava inej elity, a nie tej bankársko militantnej, ktorej pracovným nástrojom je štátny terorizmus s marketingovým názvom šírenie demokracie.

Takže teraz sa uvidí, či US prezident niečo môže, alebo ho súčasný systém zomelie tak, ako nášho Kiskovníka. Výsledok sa mimochodom dal dedukovať podľa toho, že Trump mal veľmi veľa drobných prispievateľov, kým Hitlary Clinton mala hlavne zopár veľkých sponzorov, najmä z WallStreet.
Zaujímavá doba.

09.11.2016 | PaloK

A kvôli neočakávanému výsledku volieb sa má konať mimoriadne stretnutie EÚ ministrov zahraničncýh vecí v nedeľu. Asi sa budú chudáci radiť, ako ďalej postupovať, keď im páni z USA prestanú dávať pokyny.
Hovorím, že ide zaujímavá doba :-)

09.11.2016 | Agát4

Komentár je len pokračovaním protitrumpovskej kampane. Nezamýšľa sa nad tým, prečo napriek minimálnej podpore médií získal Trump na svoju stranu milióny voličov. Citujem z jeho prejavu, ktorý predniesol 24. októbra:
"Globálna štruktúra moci je zodpovedná za ekonomické rozhodnutia, ktoré fakticky okradli pracujúcu triedu o bohatstvo krajiny, dali ho do vrecka hŕstke veľkých korporácií a hŕstke politikov.
Sme vo fáze boja o prežitie nášho národa. Žijeme iba v ilúzii demokracie a fakticky sme pod kontrolou malej skupiny ľudí, ktorých globálne záujmy sú zamerané na korumpovanie systému. Náš systém je skorumpovaný a väčšina ľudí to vie."

10.11.2016 | noname2

mas niekde aj link?

10.11.2016 | noname2

OK dakujem nasiel som na YT

10.11.2016 | HlasNaHlas

"...dali ho do vrecka hŕstke veľkých korporácií a hŕstke politikov."
Však práve jemu. Zlodej kričí : Chyťte zlodeja. Tak kričali aj boľševici, Stalinovci, Gottwaldovci a Husákovci a Mečiarovci (jasné aj Ficovci).
Najhoršie je, že taraz takto vykrikuje americký prezident.

10.11.2016 | Bohuš Vojčík Vojčík

Hlavny dovod preco bol zvoleny Trump, to by sa kazdy jeden novinar musel postavit pred zrkadlo a pokial nezmizne z odrazu zrkadla ta zapredane falošna defka bude takychto mocipanov viac.
Je to len a len Vaša vina

10.11.2016 | HlasNaHlas

blbosť, obraz o človeku si utvoríš z toho, čo ten človek hovorí, a čo robí, nie z komentárov nejakého pisálka

10.11.2016 | sano b

skutocne je to len zaciatok, pevne dufam, ze bude pokracovanie... europa to nutne potrebuje

10.11.2016 | noname2

+

10.11.2016 | IvanPe

Podla mna Americania odmietli silnejucu ulohu statu v spolocnosti, tu za ktorou sa skryva nekontrolovatelna moc "establishmentu". Nechcu socialisticke USA. Nechcu kvatitativne uvolnovanie. Veria v silneho schopneho jedinca (maskulinneho hulvata zo stredozapadu), ktory keby sa mu do toho neplietol stat, tak sa vie postarat o seba a svoju rodinu. Lebo stat to nevie.
To je dosledkom globalizacie, ktora zrychlila vyvoj pomocou technologii a socialnych sieti. Ci je to vyvezena vyroba do Ciny alebo roboticke fabriky ani jedno z toho neumoznuje starsim generaciam sa prisposobit sucasnym zmenam a to ovela skor ako ocakavali, skor vo vyzname: minuli sa rezervy na zle casy (ludia nad 50 zacinaju byt nepotrebni). Socialne siete a Wikileaks potom umoznili odhalit realitu moci.
Udialo sa presne to iste ako v Britanii, presne v rovnakej populacii.
A je to logicke, peniaze totiz stratili jednu zo svojich zakladnych vlastnosti, a to informovat o hodnote dostupnych zdrojov, pricom sucasne sa zacali vyrovnavat zivotne podmienky v globalnom meritku.
Atd.