Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump mal mobilizovať stotisíc vojakov proti imigrantom. Biely dom to poprel

17.02.2017, 17:33 | ČTK | TREND.sk

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa podľa agentúry AP zvažovala mobilizovať takmer 100-tisíc príslušníkov Národnej gardy na pomoc proti nekontrolovateľnej imigrácii. Biely dom tieto informácie poprel.

  • Tlačiť
  • 0

Jedenásťstranový dokument mal byť podľa AP určený pre šéfov imigračných oddelení, colnej polície a pohraničnej stráže v pásme od štát Oregon až po Louisianu. Návrh memoranda, ktorý agentúra získala, mal pochádzať dielne ministra vnútra Johna Kellyho. Biely dom sa ohradil, že správa je falošná.

„Neexistujú žiadne snahy využiť národnú gardu k chytaniu nelegálnych prisťahovalcov,“ dementoval prezidentov hovorca Sean Spicer pre AP. Správu agentúry označil za stopercentne pochybnú a nezodpovednú.

V návrhu sa spomínajú štyri americké štáty hraničiace s Mexikom – Kalifornia, Arizona, Nové Mexiko a Texas. K tomu sa pripája ďalších sedem, ktoré s nimi susedia – Oregon, Nevada, Utah, Colorado, Oklahoma, Arkansas a Louisiana.

Neprehliadnite

Guvernéri sa podľa AP môžu rozhodnúť, či budú využívať pre potreby boja s nelegálnou migráciouNárodnú gardu. Tá pomáhala napríklad v roku 2014, keď si ju vyžiadal guvernér Texasu Rick Perry. Tisíc príslušníkov zabezpečovalo hranicu s Mexikom.

Národná garda, ako aj miestna polícia, šerifovia, zástupcovia a štátna polícia by tak mali získať právomoci vyšetrovať a zatýkať nelegálnych prisťahovalcov.

Nelegálni migranti by síce neboli masívne a okamžite deportovaní, no boli by riadnou zákonnou cestou posielaní späť do krajín pôvodu bez možnosti ďalších súdnych pojednávaní.

Návrh memoranda, ktorý má AP mal byť údajne sprievodným textom k Trumpovmu dekrétu o pohraničnej bezpečnosti a imigračných úpravách, ktorý podpísal 25. januára.

Schválenie takéhoto návrhu by bolo kritické pre 11,1 miliónov ľudí v USA, ktorí obývajú spomínaných 11 štátov bez povolenia, uvádza Pew Research Center podľa dát z roku 2014.

Národná garda pomáha najmä v prípade živelných pohrôm či katastrof spôsobených ľudskou činnosťou. Úlohou ozbrojených zložiek je chrániť obyvateľstvo a dôležitú infraštruktúru.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Donald Trump, imigrácia

Diskusia (0 reakcií)