Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump nechal Irak napospas osudu. Iračania schválili odchod zahraničných vojsk

05.01.2020 | Ronald Ižip

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

05.01.2020 | Roman Kanala

Troglodyt chcel zahnať Irán do búdy, stane sa presný opak. Muzoši sú nedotkliví. Šable majú staré a hrdzavé, ale aj stará šabľa môže zabiť.

Najhoršie je, že si troglodyt proti sebe poštval úplne všetkých. Irak ponížil, keď vykonal vojenskú operáciu bez vedomia a súhlasu vlády, ktorá doteraz Americko považovala za spojenca. Členovia NATO dostali facku, lebo budú vypovedaní spolu s Američanmi. Kongres dostal facku, lebo ide o vojnový akt a vyhlásenie vojny prísluší Kongresu.

Ešte k tej hranici obohatenia uránu 20%: je to arbitrárna hranica, nič, než číslo. Pod 20% sa hovorí o slabo obohatenom, nad 20% o vysoko obohatenom uráne, lebo viac na mierové použitie nie je potrebné. Energetické reaktory majú obohatenie od 3 do 5%, výskumné do tých 20%, aby sa dosiahli väčšie neutrónové toky pri malom tepelnom výkone. Ale vojenské obohatenie je až okolo 90 či 95%. Vtedy na kritickú hmotnosť stačí 15 či len 10 kg uránu, čo je guľa niečo cez 10 cm. Pri obohatení 20% treba 400 kg štiepneho materiálu a pri 15% treba cez 600 kg. To sa už nedá napratať do hlavice rakety, ale dá sa dopraviť lietadlom, vlakom, kamiónom či loďou, čo sú v dnešnej dobe dosť zastaralé a nevhodné spôsoby prepraviť zbraň s cieľom detonácie u nepriateľa.

Takže svet nebude okamžite v ohrození, ak Irán dosiahne obohatenie cez 20%. Ak ale získa čo i len 10 kg obohateného na 90%, už bude zle, lebo i jediná funkčná zbraň je v rukách fanatikov veľmi nebezpečná.

06.01.2020 | youri

Co to zas splietas? USA (co je to Americko?) vykonavaju vojenske operacie bez vedomia a suhlasu irackej vlady od kedy su v Iraku. Alebo si snad myslis, ze ked chcel Obama dronom odpalit nejakeho teroristu, isiel sa najpr spytat Irackej vlady? Mimochodom, koho sa pytal Obama na dovolenie, ked dal dole Usamu? Aky vojnovy akt? Odkedy je zabitie teroristu vojnovym aktom? Svet je bez toho pra sa ta krajsim miestom.

06.01.2020 | Roman Kanala

Ale sa nám psík rozštekal. Spojenci sú v Iraku legálne na pozvanie irackej vlády, ktorá požiadala Bezpečnostnú radu OSN o pomoc pri boji proti Islamskému štátu. Keď dal Obama zabiť Usámu, bolo to v pakistanskom meste a Pakistanci boli naštvaní, ale dostali držhubné a stíchli. Irak so šítskou väčšinou v parlamente to rozdýchava ťažšie.

Vo februári budú v Iráne voľby a znovu sa bude rozhodovať medzi konzervatívcami - ajatolláhmi a progresívcami - reformátormi. Čo sa stalo, môže veci poriadne pomiešať.

06.01.2020 | youri

Ale sa nam fialove tela zo Svajciny nastvalo. Cize americania zabijaju v Iraku teroristov legalne. Obama dal Usamu zabit na uzemi statu, kde jeho vojaci nemali co robit. Tolko k tvojmu dristu o "bez vedomia a suhlasu vlady".
Koho zaujimaju volby v Irane? Fialove tela je snad az tak bl be, ze si mysli, ze dopadnu inak, nez si teokraticky rezim zela? Nemame pri zabijani teroristov nahodou brat ohlad aj na vysledok volieb v KLDR?

06.01.2020 | salamoon

hej hej, cim viac imperializmu a "boja proti terorizmu", tym je krajsi a bezpecnejsi.. aj s dalsim terorom a novymi "teroristami".. :)

06.01.2020 | youri

mrtvy terorista dobry terorista. Ak imperializmus znamena zabijanie teroristov, nech zije imperializmus.

06.01.2020 | salamoon

ale ten imperializmus ich najprv svojim cinmi sam vyrobil (aj ucastnici SNP boli teroristi).. inokedy ich zase vyraba a financuje úcelovo, lebo to potrebuje v zaujme cielov..

06.01.2020 | youri

kedy bol naposledy imperializmus v Iraku? Ked sme my mali SNP, tak sa nam tu po uliciach promenadovali SS-aci. Inak, ked sme uz pri druhej svetovej, co hovoris na atentat na Heidricha?

06.01.2020 | chr

...len si to zle naštilizoval . Tieto jednotky pozval Tiso na potlačenie SNP ľudácky štát zato platil fašistom. Pred týmto pozvaním nám po uliciach pobehovali len naši slovenský ľudáci. Ale nie je to dobré používať napríklad takéto prípady z II WW. Tým , že je to vytrhnuté z vtedajšej reality a hlavne je to veľmi veľmi staré a bolo to dávno. Takto by sme mohli spraviť porovnanie napríklad s Púnskymi vojnami.

05.01.2020 | Európan

Poslať tam Kocába a Naďoviča, tí majú skúsenosti s "odsunom" cudzích vojsk.

06.01.2020 | woko

dost mimo si, nie?