Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Trump stupňuje vojnu s médiami, novinárov uráža a posmieva sa im

17.02.2017, 12:00 | ČTK

Úniky informácií sú úplne reálne, správy o nich sú však falošné. Najčastejšie citovaným výrokom zo štvrtkovej 80-minútovej tlačovej konferencie Donalda Trumpa americké médiá poukazujú na vojnu nového prezidenta s médiami, ktorá podľa komentátorov nemá v dejinách Bieleho domu obdoby.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

„D. Trump urážal novinárov, ignoroval fakty a rozdával uštipačné vtipy. Využil tlačovú konferenciu, aby uchránil svoju novú vládu pred priepasťou po prehre na amerických súdoch a po odvolaní svojho hlavného bezpečnostného poradcu Michaela Flynna,“ napísala agentúra AP.

D. Trump sa posmieval novinárom a likvidoval ich pokusy usvedčiť ho z nepresností. Ich otázky často ukončil ešte skôr, ako ich vyslovili. Nesprávne interpretoval štatistiky o svojom volebnom víťazstve, Biely dom označil za „presne riadený stroj“ a vyhlásil, že žiadny americký prezident toho v tak krátkom povolebnom období neurobil toľko ako teraz on, upozornila agentúra.

„Verejnosť vám už neverí,“ citovali v piatok americké médiá Trumpove štvrtkové výroky na adresu médií. „Ľudia to vidia, vidia nespravodlivosti. Ak sa pozriete na niektoré z vašich programov, vidíte skresľovanie a nenávisť,“ povedal novinárom prezident. Podľa historikov žiaden americký prezident neútočil na médiá tak ostro ako v súčasnosti D. Trump, dokonca ani Richard Nixon po afére Watergate.

„Väčšina médií vo Washingtone, New Yorku a Los Angeles neoslovuje národ, ale špeciálne záujmy a tých, ktorí profitujú zo zjavne nefunkčného systému. Tlač je tak nečestná, že ak by sme o tom nehovorili, urobili by sme Američanom desivo zlú službu. Desivo zlú. Musíme o tom hovoriť, aby sa ukázalo, čo sa deje, pretože tlač sa jednoducho vymkla spod kontroly. Úroveň nepoctivosti sa vymkla spod kontroly,“ povedal vo štvrtok americký prezident.

Jedným z hlavných terčov kritiky bola televízia CNN, ktorej spravodajstvo D. Trump kritizuje už od volebnej kampane. Stanica podľa neho vyrába falošné správy a záujem o jej spravodajstvo upadá. Prezident spoločnosti CNN Worldwide Jeff Zucker však v piatok novinárom povedal, že stanica je na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. Vlani zaznamenala rekordný zisk a tento rok bude bilancia ešte lepšia. Sledovanosť sa tento rok oproti vlaňajšku zvýšila o 51 percent, povedal J. Zucker agentúre Reuters.

Narýchlo zvolanú tlačovku, na ktorej mal D. Trump pôvodne predstaviť nového kandidáta na úrad ministra práce Alexandra Acostu, nemal Biely dom pôvodne v pláne. Jej ohlásením boli podľa agentúry AP prekvapení aj prezidentskí poradcovia. D. Trump konferenciu osobne riadil a slovo dával aj spravodajcom médií, ktoré označuje za nečestné. Prezident ich otázky hlasno hodnotil a niekoľkokrát prítomných vyzval, aby mu dávali „pekné“ otázky.

S reakciou na Trumpovu tlačovú konferenciu sa v piatok ohlásil austrálsky premiér Malcolm Turnbull, podľa ktorého D. Trump kritikou médií stráca čas. „Veľký politik Winston Churchill kedysi povedal, že politici sťažujúci sa na médiá sú podobní námorníkom, ktorí sa sťažujú na more,“ povedal pri svojej návšteve Nového Zélandu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Tagy Donald Trump, médiá