Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordnú sumu

20.04.2017, 12:30 | ČTK

Americký prezident Donald Trump vybral od darcov na oslavy spojené so svojou inauguráciou 107 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok doteraz rekordnej sumy, ktorú pred ôsmimi rokmi nazhromaždila teraz už bývalá hlava Spojených štátov Barack Obama.

  • Tlačiť
  • 0

Z dokumentov, ktoré tento týždeň zverejnil Trumpov inauguračný výbor, vyplýva, že veľké sumy darovali ľudia blízki štábu D. Trumpa a už tradične vplyvné telekomunikačné alebo tabakové spoločnosti, ale tiež Trumpovi niekdajší nepriatelia či Venezuela.

Najštedrejším darcom bol kasínový magnát a filantrop Sheldon Adelson, ktorý na inauguráciu venoval päť miliónov dolárov, čo je historicky vôbec najvyšší jednorazový príspevok. Denník The New York Times poznamenal, že S. Adelson takto obrovskú sumu venoval napriek tomu, že D. Trump nebol počas republikánskych primárok jeho favoritom. Od Trumpovej administratívy teraz magnát napríklad chce, aby zakázala internetové pokrové herne, ktoré konkurujú jeho kasínam.

Neprehliadnite

The New York Times si takisto všimol, že zatiaľ čo volebná kampaň miliardár D. Trump postavil na drobných príspevkoch miliónov priaznivcov a tiež na financovanie z vlastných zdrojov, na inauguračné oslavy prispeli najmä milionári a vplyvné korporácie.

Príspevok v podobe aspoň jedného milióna dolárov poskytlo 48 ľudí a spoločností. Okrem S. Adelsona to boli napríklad investor Robert Mercer, ktorý má úzke väzby na Trumpovho strategického poradcu Stephena Banona, korporácia uhoľného miliardára Josepha Crafta alebo materská spoločnosť druhej najväčšej americkej tabakovej spoločnosti R. J. Reynolds Tobacco.

Medzi sponzormi nechýbali ani známe spoločnosti Microsoft, Intel, Google, Pepsi alebo Verizon, ktoré venovali státisíce dolárov. Zaujímavosťou je, že ich príspevky prekonala Venezuela, ktorá darovala 500-tisíc dolárov, hoci má v súčasnosti problémy zásobovať vlastné obyvateľstvo potravinami. Venezuela peniaze poskytla cez americkú firmu Citgo Petroleum, ktorá patrí venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Donald Trump, inaugurácia

Diskusia (0 reakcií)