Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trumpa tlačí čas. Vyhrocuje colnú vojnu s Čínou

07.05.2019, 15:28 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Rokovania medzi USA a Čínou o obchodných clách sa zadrhávajú. Obe strany používajú aj psychologické metódy nátlaku. Číňania chcú otvárať už dohodnuté body dohody. Američania hrozia zvýšením colných sadzieb na väčší objem tovarov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Čína, clá, Trump

V pondelok sa o nervozitu na trhoch postaral americký prezident Donald Trump. Ten cez víkend na Twitteri uviedol, že chce zvýšiť clá na dovoz tovaru z Číny z 10 na 25 percent na tovary v hodnote 200 miliárd dolárov. Pohrozil tiež, že uvažuje zaviesť clá aj na ďalší dovoz v hodnote 325 miliárd dolárov.

Jeho stručné vyhlásenia neskôr doplnili aj hlavní americkí vyjednávači s Čínou. „Cítime, že sa nikam nehýbeme. Za posledný týždeň sme videli eróziu záväzkov Číny, to je neprijateľné,“ povedal pre médiá Robert Lighthizer, americký obchodný vyjednávač.

Cez víkend totiž Číňania poslali USA nový návrh obchodnej dohody, kde chceli otvárať už dohodnuté body. Ich pripomienky by podľa Američanov podstatne menili dohodu, ktorá už bola na 90 percent finalizovaná.

Napriek tomu budú rokovania o clách pokračovať. Čínsky vicepremiér Liou Che by mal prísť do Washingtonu na konci tohto týždňa.

Američania chcú na Čínu zatlačiť, aby sa rokovania už uzavreli. „Celý ekonomický tím odporúčame prezidentovi, aby clá zaviedol, ak nebudeme schopní zmluvu uzavrieť do konca týždňa,“ cituje Reuters amerického ministra financií Stevena Mnuchina.

Neprehliadnite

Napätie na trhoch

Napätie sa odráža aj na svetových burzách. Čínske akciové indexy sa v pondelok prepadli skoro o šesť percent, čo je najviac za tri roky. Klesali aj ďalšie ázijské akciové trhy, napríklad v Hongkongu, v Singapure či v Indonézii. Nasledovali ich európske akcie, ktoré sa v priemere oslabili o dve percentá. Neskôr sa aj na americkom trhu hlavné indexy prepadli takmer o dve percentá.

„Jedná sa o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína, clá, Trump

Diskusia (0 reakcií)