Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turecko za 2,5 miliardy nakúpi ruské rakety. Aj úver si berie od Ruska

27.12.2017, 11:30 | ČTK

Rusko plánuje začať s prvými dodávkami systému protivzdušnej obrany S-400 pre Turecko v marci 2020. Ankara celkovo kúpi štyri jednotky rakiet S-400 za 2,5 miliardy dolárov. Uviedol to Sergej Čemezov, ktorý stojí na čele štátnej korporácie Rostech, združujúcej ruské zbrojovky.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

NATO, Rusko, Turecko

„Môžem povedať, že 45 percent z ceny kontraktu Turci vyplatia ako zálohu, 55 percent tvoria ruské úvery,“ povedal S. Čemezov denníku Kommersant. Zdôraznil, že Turecko je prvá krajina Severoatlantickej aliancie, ktorá kupuje najnovší ruský systém protivzdušnej obrany.

Nervózne NATO

Kontrakt podľa amerického serveru U. S. News and World Report vyvolal nervozitu v kruhoch NATO. Turecká armáda, druhá najväčšia v aliancii, bude teraz závisieť od ruskej výzbroje, ktorá nie je kompatibilná s arzenálmi iných členských krajín.

Politický problém predstavuje aj skutočnosť, že zmluva bola uzavretá napriek americkým sankciám proti Rusku, vyhláseným za anexiu ukrajinského Krymu.

S. Čemezov v interview pripustil, že v dôsledku západných sankcií sa ruským zbrojárom darí horšie. Prišli napríklad o výnosné predaje automatických pušiek Kalašnikov na americkom trhu. Nové americké sankcie, očakávané vo februári, budú podľa neho bolestné a dotknú sa aj partnerov ruských firiem.

Neprehliadnite

Rostech: Sankcie sú len nekalá konkurencia

„Za nášho života ich podľa mňa nezrušia. Možno za vášho, ale za môjho určite nie,“ povedal redaktorovi šesťdesiatpäťročný S. Čemezov.

„Chápem to tak, že všetky tieto sankcie sú konkrétnym príklad nekalej konkurencie. Snažia sa vyvíjať nátlak, pretože si uvedomujú, že naše zbrane sú veľmi konkurencieschopné a cenovo lacnejšie, ale kvalitou nezaostávajú za podobnými zbraňami z Ameriky či Európy,“ vyhlásil.

V rozhovore S. Čemezov poprel, že by si prial stať sa ruským premiérom, ako zaznieva v špekuláciách o možnom nástupcovi terajšieho predsedu vlády Dmitrija Medvedeva. Jeho vláda podľa tradície podá demisiu po inaugurácii nového prezidenta na jar budúceho roka.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy NATO, Rusko, Turecko