Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turecký polmesiac opäť zavial v Stredomorí a na Blízkom východe. Erdogan rozširuje svoj vplyv

19.02.2020, 20:50 | Martin Šuba | © 2020 News and Media Holding

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan od začiatku roka prekvapuje svojimi rozhodnutiami, ktorými otriasa geopolitikou. Pokračuje pritom v dlhodobo nastavenej politike, ktorá sa prejavila už vlani ofenzívou proti Kurdom v Sýrii. Turecké rozhodnutia, akým sú aj ťažba ropy pri Cypre, stavba nového kanálu pri Istanbule či poslanie vojsk do Líbye, vyvolávajú obavy z ďalšej rozpínavosti Turecka.

  • Tlačiť
  • 0

V uplynulom čase došlo k závažným stretom medzi tureckými a sýrskymi jednotkami Baššára Asada v Sýrii. Zahynuli desiatky vojakov. Prezident B. Asad vyhlásil, že turecké vojská sú na území Sýrie nelegálne a označil R. Erdogana za „odtrhnutého od reality“. Okrem vojenských intervencií R. Erdogan buduje svoju „ríšu“ aj rôznymi projektami.

Jedným z najnovších a najkontroverznejších projektov R. Erdogana je plán na prepojenie Čierneho a Marmarského mora umelo vytvoreným prieplavom. V súčasnosti je pre lode možné preplávať z Čierneho mora do Marmarského a následne Stredozemného mora cez prírodné prielivy Bospor a Dardanely.

Neprehliadnite

Projekt vyvoláva obavy, podobne ako aj mnohé ďalšie akcie tureckého prezidenta, ktorý akoby sa snažil obnoviť zašlú slávu Turecka a expanduje všetkými smermi.

Vojensky sa Turci čoraz viac angažujú na východ a juh od svojho územia, Európu neustále drží v šachu obrovským množstvom migrantov na svojom území, ktorým môžu kedykoľvek otvoriť brány na starý kontinent. Okrem toho R. Erdogan rozširuje potenciál Turecka ako tranzitnej krajiny budovaním nového plynovodu Nabucco spájajúcej Kaspické more a Európu.

Plynovod má za cieľ znížiť závislosť Európy od ruského plynu. Byť závislým od Turecka však môže byť ešte väčším rizikom.

Megalománske projekty na pozadí krízy

Stredom hlavného mesta Turecka 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Erdogan, Turecko, zahraničie

Diskusia (0 reakcií)