Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Účet za diaľnicu s tunelom Višňové presiahne pol miliardy

14.01.2020, 19:00 | Vladimír Maťo | © 2020 News and Media Holding

Analytici Ministerstva financií z Útvaru hodnota za peniaze sú presvedčení, že diaľnica Lietavská Lúčka – Dubná Skala je vysoko návratný. Ich prepočty sú však menej optimistické než tie z dielne Národnej diaľničnej spoločnosti. Výsledná suma za dokončenie štyroch zákaziek na severnej diaľnici po pripočítaní už vynaložených prostriedkov podľa nich výrazne presiahne sumu pol miliardy eur. Ak s ňou však majú pomôcť eurofondy, musí byť v súťaži na dokončenie dôraz na rýchlosť.

  • Tlačiť
  • 31

Po ceste prvej triedy medzi Žilinou a Martinom prešlo už v roku 2015 denne približne 30-tisíc vozidiel, až štvrtinu tvorila nákladná doprava. V kľukatom úseku sa navyše často tvoria dopravné zápchy a vzniká kolaps dopravy. Nepohodlie obyvateľov mal podľa pôvodných plánov už tento rok odstrániť diaľničný tunel Višňové.

Pôvodný staviteľ, spoločnosť Dúha s talianskym partnerom Salini Impregilo, získal zákazku podpisom zmluvy v roku 2014. Úsek sľúbili postaviť za 409 miliónov eur. Po tom, čo sa konzorcium na konci roka 2018 začalo dožadovať zhruba 160 miliónov nad rámec tejto sumy, sa s ním štátna NDS dohodla na ukončení zmluvy. Stavba tak od vlaňajšej jari stojí.

Neprehliadnite

Dobudovanie projektu si vyžaduje predovšetkým dokončenie ciest a mostov pred tunelom, dostavbu samotného tunela a jeho vybavenie technológiou potrebnou na prevádzku. NDS sľúbila vyhlásiť verejné obstarávanie na dostavbu ešte vlani v lete, doteraz sa však tak nestalo. Už však avizovala, že tender rozdelí na štyri časti.

„Ako prvý sa začne súťažný

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 31

Tagy diaľnice, Hodnota za peniaze, NDS, Višňové