Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Učitelia už nebudú v štrajku pokračovať

19.10.2016, 12:15 | SITA

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) ukončila v stredu stupňovaný štrajk. Za lepšie podmienky v školstve však chce ďalej bojovať. Vladimír Crmoman z Iniciatívy tvrdí, že stupňovaný štrajk splnil svoju úlohu, no v súčasnosti už iniciatíva nevidí priestor na jeho ďalšie pokračovanie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Stupňovaným štrajkom sa podľa ISU podarilo upozorniť na všetky problémy v školstve, opäť sa o nich diskutuje a učitelia vidia, ako reagujú vládni predstavitelia. ISU tiež podľa jej predstaviteľov pomáha aj povedomie, že problém v školstve treba riešiť. Ako ďalej tvrdia, celkovú úspešnosť však budú vedieť učitelia posúdiť po dlhšom čase, bez ich aktivít by však nebolo napätie v spoločnosti.

Ako doplnil Branislav Kočan z rovnakej iniciatívy, jedným z dôvodov ukončenia štrajku je aj to, že ubúda počet učiteľov, ktorí sa do štrajku zapájajú. „Počet je tiež dôležitý na to, aby bol nátlak. Od začiatku sme sa stretli so zastrašovacou kampaňou od predstaviteľov tohto štátu, možno aj to zohralo úlohu. Keď sme však konzultovali s učiteľmi, prečo sa na štrajku nezúčastnia, vyjadrovali podporu, ale štrajk považovali za málo nátlakový,“ hovorí.

„Predstavitelia štátu povedali, že sa budú baviť len s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Na rade je teraz zväz, ktorý by mal prebrať iniciatívu,“ spomenul B. Kočan. „Všetky akcie, ktoré smerujú k zlepšeniu slovenského školstva, ktoré bude zväz vyvíjať, sme pripravení aj naďalej podporovať,“ uvádza ISU vo svojom stanovisku.

Ministerstvo je spokojné

Ministerstvo školstva vo svojom stanovisku uviedlo, že minister školstva Peter Plavčan splnil svoj sľub a vyrokoval pre rezort školstva rozpočet vyšší o 206 miliónov eur. „Ďalší splnený sľub sa týka zvýšenia platov učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov nad rámec Programového vyhlásenia vlády SR aj v roku 2017. Tie by sa mohli zvýšiť o šesť percent od septembra 2017,“ poznamenalo ministerstvo s tým, že ďalšie peniaze rezort použije na uskutočnenie reformných krokov, ale aj na poukazy na školu v prírode či lyžiarske kurzy.

„Po tohtoročnom desaťpercentnom zvýšení platov sa tak učiteľom a odborným zamestnancom ponúka reálna možnosť zvýšenia platov aj v roku 2017. Ponuka na zvýšenie platov z rozpočtu ministerstva školstva zostane v platnosti aj v prípade, ak sa odborárom podarí vyjednať ďalšie financie aj v rámci kolektívneho vyjednávania,“ tvrdí rezort.

„Po štvorpercentnom zvýšení tarifných platov učiteľov v januári tohto roka sa od 1. septembra 2016 zvýšili tarifné platy pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva a vysokoškolských učiteľov opäť, a to o ďalších šesť percent. V programovom vyhlásení sa vláda SR zaviazala za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien zvýšiť tarifné platy uvedených kategórií zamestnancov o šesť percent aj v rokoch 2018, 2019 a 2020,“ vysvetlilo ministerstvo školstva.

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila stupňovaný štrajk učiteľov začiatkom septembra. Začal sa v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že sa doň zapojilo 1 773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov. Štrajk pokračoval v stredu 21. septembra, keď 2 000 učiteľov z vyše 150 škôl prerušilo prácu na dve vyučovacie hodiny. Vo štvrtok 29. septembra prerušilo 2 031 učiteľov prácu na tri hodiny. V piatok 7. októbra štyri hodiny neodučilo vyše 1 700 učiteľov z 204 škôl na Slovensku. Pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve je približne 89-tisíc.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Štrajk učiteľov