Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Učiteľské združenia žiadajú stiahnuť Lubyovej zákon o pedagogických zamestnancoch

04.03.2019, 18:45 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Pripravované zmeny kľúčového zákona pre učiteľov základných a stredných škôl vyvolali medzi pedagógmi vlnu nevôle. Osem stavovských a profesných združení spustilo petíciu za stiahnutie zákona z rokovania parlamentu.

  • Tlačiť
  • 0

Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nominantka SNS) zverejnilo návrh zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch ešte v polovici minulého roka. Po množstve pripomienok zo strany školských odborárov, pedagogických asociácií či miest a obcí ministerka M. Lubyová napokon dokument stiahla na prepracovanie.

Novú verziu však už rezort na medzirezortné pripomienkové konanie nepredložil. Dokument putoval priamo na rokovanie vlády a následne do parlamentu. V januári 2019 tak poslanci hlasovali o ustanoveniach, ku ktorým sa dotknuté osoby a združenia nemohli vyjadriť, hoci priamo ovplyvňujú ich každodenný život a prácu.

Iniciátori tvrdia, že ministerstvo postupovalo nezákonne a porušilo zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov. „V návrhu nového zákona neboli zohľadnené zásadné výhrady pedagógov a odborných zamestnancov, k výraznému zhoršeniu došlo najmä v častiach týkajúcich sa ich vzdelávania a profesijného rozvoja,“ uvádza sa v texte petície.

Neprehliadnite

Za snahou o zmenu stoja viaceré odborné a stavovské združenia – Slovenská komora učiteľov, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR, Slovenská asociácia pedagogiky raného detstva, Zväz maďarských pedagógov na Slovensku, Asociácia výchovných poradcov či Asociácia špeciálnych pedagógov škôl a poradní.

Ministerstvo školstva sa bráni, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Lubyová, školstvo, učitelia

Diskusia (0 reakcií)