Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Udelili Nobelovu cenu za ekonómiu. Získali ju vedci za boj proti chudobe

14.10.2019, 13:25 | TASR

Nobelovu cenu za ekonómiu získali Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer za svoj "experimentálny prístup k znižovaniu globálnej chudoby". V pondelok to oznámila švédska Kráľovská akadémia vied.

  • Tlačiť
  • 0

Laureáti 51. Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonómiu, ako sa takzvaná Nobelova cena za ekonómiu oficiálne nazýva, podľa vyhlásenia Kráľovskej akadémie vied „výrazne zlepšili naše možnosti boja s globálnou chudobou“.

Ich nový experimentálny prístup prispel k transformácii rozvojovej ekonomiky. Aj napriek výrazným zlepšeniam je podľa švédskej akadémie vied znižovanie globálnej chudoby vo všetkých formách jedným z najnaliehavejších problémov ľudstva.

Neprehliadnite

Tohtoroční laureáti priniesli nový prístup k získavaniu spoľahlivých odpovedí týkajúcich sa spôsobov boja s globálnou chudobou. V krátkosti spočíva v rozdelení problému na menšie, ľahšie zvládnuteľné otázky, napríklad hľadanie najúčinnejších intervencií vedúcich k zlepšeniu vzdelávania alebo zdravia detí.

Laureáti ukázali, že odpovede na tieto menšie, konkrétnejšie formulované otázky sa často najlepšie získavajú prostredníctvom starostlivo pripravených experimentov medzi ľuďmi, ktorých sa dané problémy najviac týkajú.

A. Banerjee a E. Duflová pôsobia na Massachusetts Institute of Technology a spoločne napísali niekoľko kníh, M. Kremer na Harvard University. E. Duflová sa narodila v roku 1972 v Paríži a je najmladším laureátom ceny v histórii. Takisto je len druhou ženou, ktorá ju získala po Elinor Ostromovej (2009).

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)