Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ukrajina hľadá nové vývozné trhy, Rusko chce vyšachovať

29.12.2015, 10:46 | ČTK

Ukrajina plánuje v budúcom roku obmedziť dovoz ruského tovaru. Ukrajinskí producenti hľadajú nové vývozné trhy, ktoré by nahradili ruský trh, a dúfajú, že sa im podarí znovu oživiť obchod s krajinami Ázie a Afriky. Uviedla to námestníčka ukrajinského ministra hospodárskeho rozvoja a obchodu Natalija Mikolská.

  • Tlačiť
  • 2

„Za posledné tri roky vývoz domácich výrobkov do Ruska klesol najmenej štvornásobne, zo 17,3 miliardy USD (15,8 miliardy eur) v roku 2012 na štyri miliardy USD v roku 2015,“ uviedla v rozhovore s televíznou stanicou OTR. Dodala, že strata na ruskom trhu nebude pre ukrajinských vývozcov katastrofou.

V roku 2016 Ukrajina plánuje posilniť a zlepšiť obchodnú spoluprácu s vybranými výhodnými partnermi, ako sú Čína, Turecko, krajiny v Afrike a na Blízkom východe, povedala Mikolská. Od nového roka tiež začne fungovať zóna voľného obchodu medzi Ukrajinou a Európskou úniou.

Naopak Rusko od 1. januára pozastaví dohodu o zóne voľného obchodu s Ukrajinou. Ukrajinský parlament už udelil vláde právomoc, aby zaviedla ekonomické sankcie voči Rusku, okrem iného zakázala operácie v oblasti zahraničného obchodu alebo ich obmedzila a zrušila systém colných preferencií, uviedla na svojich internetových stránkach agentúra TASS.

Rusko oznámilo pozastavenie dohody o zóne voľného obchodu s Ukrajinou v polovici tohto mesiaca. Ako dôvod uviedlo dohodu s EÚ. Avšak dovoz časti ukrajinského tovaru do Ruska je už teraz zakázaný a obchod medzi oboma krajinami výrazne klesol od ruskej anexie Krymu v marci 2014. Vojna na východne Ukrajiny tiež spôsobila zhoršenie hospodárskych a politických vzťahov medzi oboma krajinami s množstvom zákazov v rôznych sektoroch, od bankovníctva po letectvo.

Už skôr Mikolská uviedla, že za deväť mesiacov tohto roka sa vývoz tovaru a služieb do Ruska znížil medziročne o 30,8 percenta. Najväčším obchodným partnerom Ukrajiny je EÚ s podielom na celkovom vývoze 31,8 percenta, druhé je Rusko s podielom 17 percent. Medzi najväčších obchodných partnerov ďalej patrí Turecko, Čína, USA, India, Egypt, Saudská Arábia a Kazachstan.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy dovoz, Rusko, trh, Ukrajina