Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ukrajina zvažuje zastaviť plyn. Najviac to zabolí Slovensko a Česko, varujú Rusi

08.08.2014, 16:08 | ČTK

(Aktualizované v celom rozsahu o 17:08) Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v piatok nevylúčil, že by sa pripravované sankcie proti Rusku mohli dotknúť aj prepravy ruských energetických surovín cez Ukrajinu do Európy. Ruský monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť podľa agentúry Interfax reagoval, že takéto opatrenie najviac postihne Českú republiku a Slovensko.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

plyn, Ukrajina

Ukrajinská vláda v piatok navrhla uvaliť sankcie na 172 občanov Ruska a ďalších krajín a 65 ruských firiem v súvislosti s krízou na Ukrajine. Ukrajinskej sankcie voči ruským firmám môžu zahŕňať zmrazenie aktív, zákaz prepravy rôznych druhov tovaru cez Ukrajinu alebo zrušenie licencií, uviedol podľa Reuters A. Jaceňuk.

Na otázku, či by pripravované sankcie mohli zasiahnuť dodávky ruského plynu cez ukrajinské územie, A. Jaceňuk povedal, že sankcie môžu zastaviť „všetky typy tranzitu od preletov lietadiel až po prepravu nerastných zdrojov.“

Podľa ruskej spoločnosti Transnefť nebude mať Rusko problém presmerovať ropu z ukrajinskej časti ropovodu Družba na iné trasy, napríklad na severnú vetvu Družby vedúci cez Bielorusko a do pobaltského prístavného terminálu Usť-Luga. Ale nebude to zadarmo.

Priplatíme si desať dolárov za barel ropy

Ruský monopol varoval, že za takéto presmerovania si najviac doplatí Česko a Slovensko, kam z celkového ročného objemu asi 14 miliónov ton ropy dopravovanej cez Ukrajinu prúdi osem až deväť miliónov ton ropy, a tiež Maďarsko.

„Budú to sankcie proti Maďarsku, Českej republike a Slovensku,“ uviedla Transnefť. Tieto krajiny sa podľa spoločnosti budú musieť spoľahnúť na nové trasy. V prípade Českej republiky to vraj bude prístav Terst, v Maďarska chorvátsky Omišalj, tamojší odberatelia si budú musieť za barel ropy priplatiť k terajšej cene asi desať dolárov.

Prípadná ukrajinská blokáda sa nebude týkať len ropy, ale aj plynu a ďalších energetických surovín. Ukrajinské sankcie sa majú týkať inštitúcií a ľudí, ktorí podporovali pripojenie Krymu k Rusku alebo sa podieľajú na financovaní aktivít proruských povstalcov bojujúcich na východe Ukrajiny. Osobám na zozname hriešnikov môže byť napríklad zakázaný vstup na Ukrajinu.

Podľa A. Jaceňuk majú nové sankcie tiež skomplikovať modernizáciu ruskej armády. Rusko už od sovietskej éry spolupracovalo s ukrajinskými podnikmi pri výrobe raketovej a leteckej techniky, lodí a ťažkých zbraní.

Rusko chce zakázať prelety ukrajinským aerolíniám

A. Jaceňuk oznámil, že odporúčania týkajúce sa sankcií bude odovzdané ukrajinskej Rade národnej bezpečnosti a obrany. Ukrajinský premiér predpokladá, že parlament na budúci utorok schváli zákony o odvetných sankciách proti Rusku.

Návrh Kyjeva prichádza deň potom, čo ruská vláda vyhlásila ročné embargo na dovoz potravinárskych výrobkov zo západných krajín. Rusko sa okrem toho chystá zakázať tranzit ukrajinských aerolínií cez svoje územie a zákaz zvažuje aj pre tranzitné lety leteckých spoločností z Európskej únie a Spojených štátov amerických do Ázie. Moskva týmito opatreniami reaguje na západné sankcie vyhlásené za ruskú podporu vzbúrencov na východe Ukrajiny.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy plyn, Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)