Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ukrajinské sľuby, sľuby, sľuby

28.12.2004, 14:03 | Roman Schönwiesner | © 2004 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Nový prezident Ukrajiny bude známy až o niekoľko dní. Rozhodne o ňom opakované druhé kolo prezidentských volieb. Vyrovnané, nečestné a anulované pôvodné druhé kolo prezidentských volieb z polovice novembra nalomilo celistvosť Ukrajiny ako nikdy predtým. V budúcom roku východnému susedovi Slovenska hrozí vážny rozkol. Voľby rozdelili krajinu na dva tábory – západný a východný. Kým západ až po Kyjev jasne volil Viktora Juščenka, východ a juh volil svojho Viktora Janukovyča.

Za masovými protestmi, ktoré nasledovali na západe krajiny a v Kyjeve, treba hľadať predovšetkým nevôľu obyvateľstva s drastickým rozvrstvením spoločnosti, ku ktorému došlo od získania nezávislosti a začiatku transformácie na trhovú ekonomiku. Ekonomické rozdelenie spoločnosti na základe príslušnosti k jednotlivým spoločenským vrstvám však ustupuje oveľa nebezpečnejšiemu rozdeleniu Ukrajincov na geografickom princípe.

Veľké rozdiely

Slava je 28-ročný počítačový programátor z Kyjeva. Zarába približne deväťtisíc korún mesačne, avšak pracuje načierno. Rovnako ako jeho manželka. Zamestnávateľ im pracovnú zmluvu dať nechce. Bývajú v jednoizbovom byte na robotníckom sídlisku viditeľne chudobnejšieho ľavého brehu rieky Dneper. Byt dostali od rodičov, ktorí v ňom bývali už za socializmu. Inak by si ho nemohli dovoliť.

0412/51c40_ukrajina.jpg

Keď sprevádzajú zahraničnú návštevu po honosnom centre Kyjeva a prestížnych rezidenčných štvrtiach elitného pravého brehu Dnepra, neskrývajú rozčarovanie. „Chodíme sem zriedka. Nepatríme sem, nemáme na to peniaze,“ upozorňuje Slava.

Manželia v polovici novembra vyšli do ulíc s nádejou na lepšiu budúcnosť. Podporujú opozičného lídra Viktora Juščenka. Robotníkov a baníkov z východnej Ukrajiny však presne rovnaká nádej motivovala hlasovať za premiéra krajiny V. Janukovyča. Za posledný rok im pomerne slušne stúpli mzdy. Okrem toho si myslia, že ekonomické reformy a liberalizácia v podaní V. Juščenka by pre nich znamenali len zatváranie neefektívnych podnikov a menej práce.

Geograficky rozdelené sú podnikateľské vrstvy, ale aj silové štruktúry a regionálna elita. Väčšina mocných oligarchov zbohatla na privatizácii a riadení priemyslu vo východnej časti Ukrajiny. Východ krajiny je totiž oproti západu priemyselne výrazne rozvinutejší a bohatší. Fabriky aj po rozpade Sovietskeho zväzu žijú najmä z dodávateľsko-odberateľských napojení na Rusko. Ani podnikatelia preto nie sú jednotní.

Kým najbohatší ukrajinský magnát Rinat Achmetov či zať odstupujúceho prezidenta Leonida Kučmu Viktor Pinčuk investovali do volebného víťazstva V. Janukovyča, ani V. Juščenko, bývalý premiér krajiny a dlhoročný guvernér Ukrajinskej centrálnej banky, nie je zástupcom chudoby. Na svojej strane má opozičnú poslankyňu Júliu Tymošenkovú, o ktorej sa šíria podozrenia, že sa obohatila na pochybných obchodoch s elektrickou energiou. Okrem toho je v jeho tábore ďalší z bývalých premiérov Kučmovej éry – Anatolij Kinach – priemyselník s rozkošatenými podnikateľskými záujmami.

Zložitá cesta k zmiereniu

Zrušený výsledok a nové voľby zanechajú v porazenom tábore hlboké jazvy. Víťaz bude mať veľmi veľa práce, aby pozliepal naštrbené väzby. Najmä keď určite nesplní všetky predvolebné predsavzatia. Vyrovnaná kampaň totiž oba tábory vtiahla do víru nesplniteľných populistických sľubov.

V. Janukovyč sľúbil dvojnásobné platy a dôchodky, na čo chcel použiť aj čas výnosov z privatizácie. Okrem toho sľúbil výrazné zlepšenie pracovných podmienok vo verejnom sektore vrátane lekárov a učiteľov. Podnikateľom sľúbil zníženie sadzby DPH z dvadsať na 12 percent, ako aj silný domáci trh. Exportérom ponúkol podporu. Lojálnym východným regiónom pridal prísľub zavedenia ruštiny ako druhého úradného jazyka na Ukrajine a povolenia dvojitého ukrajinsko-ruského občianstva.

V sľuboch nezaostal liberálne a prozápadne orientovaný V. Juščenko, ktorý sa neskromne zaviazal vytvoriť päť miliónov nových pracovných miest. Okrem toho chce podnikanie podporiť znížením daní, ale najmä prebujnenej byrokracie. Vyhlásil boj korupcii a zníženie podielu tieňovej ekonomiky. Podnikateľskú elitu chce prinútiť platiť dane. Politicky by Ukrajinu rád čo najviac priblížil k západnému svetu.

Nech sa stane ukrajinským prezidentom ktokoľvek, nebude to mať jednoduché. Napriek tomu, že hospodársky rast v tomto roku presiahne desať percent a viac ako o pätinu medziročne vzrástli aj reálne mzdy, na zabezpečenie slušnej životnej úrovne to zatiaľ nestačí. HDP krajiny sa totiž za trinásť rokov nezávislosti a transformácie ekonomiky dostal len mierne vyše polovice úrovne, ktorú Ukrajina vyprodukovala v roku 1989, ešte ako súčasť dožívajúceho Sovietskeho zväzu. Mzdy pod hranicou štyritisíc korún mesačne tiež nenadchnú. Najmä dôchodcovia a nízkopríjmové skupiny majú v dôsledku liberalizácie cien a inflácii atakujúcej dvojciferné úrovne stále veľmi hlboko do vrecka.

  • Tlačiť
  • 1