Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ukrajinský premiér podal demisiu, môže za to nahrávka na YouTube

17.01.2020, 10:47 | TASR

Ukrajinský premiér Olexij Hončaruk podal v piatok demisiu. Stalo sa tak po tom, ako bol zverejnený obsah jeho telefonátov, v ktorých sa kriticky vyjadroval o prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom a jeho ponímaní ekonomiky. Informovala o tom agentúra Interfax.

  • Tlačiť
  • 5

O. Hončaruk vysvetlil, že príslušný list Zelenskému napísal v snahe odstrániť akékoľvek pochybnosti o svojej úcte a dôvere v prezidenta. Dodal, že ho doručil prezidentovi, ktorý ho môže predložiť parlamentu.

Tlačová služba kancelárie ukrajinského prezidenta podľa agentúry Interfax potvrdila, že V. Zelenskyj dostal Hončarukov list so žiadosťou o uvoľnenie z funkcie, zváži ju a oznámi verejnosti svoje rozhodnutie.

Neprehliadnite

Hončarukovo rozhodnutie súvisí so škandálom okolo jeho odpočúvania: na internetovej službe YouTube sa totiž v stredu objavil kanál s názvom Ako oklamať prezidenta a v ňom dve zvukové nahrávky, v ktorých hlas podobný Hončarukovmu žiada iné osoby - vysokopostavených štátnych funkcionárov -, aby mu pomohli vysvetliť Zelenskému, prečo národná mena hrivna posilňuje a ako to môže ovplyvniť štátny rozpočet.

„O. Hončaruk“ v nahrávke údajne pripúšťa aj to, že on sám je v ekonomike laikom, a konštatuje, že prezident má veľmi primitívne chápanie ekonomických procesov. Agentúra TASS medzičasom s odvolaním sa na zdroje v parlamentnom klube strany Sluha národa informovala, že V. Zelenskyj bude počas nadchádzajúceho víkendu viesť konzultácie o kandidátoch na nového predsedu vlády a jej zložení. Zdroj dodal, že naplánované sú najmenej dve takéto schôdzky.

  • Tlačiť
  • 5