Slovensko nedokáže kvôli nedostatočnej právnej úprave dlhodobo zabrániť ťažbe a ďalším potenciálnym nebezpečenstvám pre karpatské bukové pralesy. Preto je ohrozená nielen lokalita Národného parku Poloniny, ale karpatských pralesov ako celku, odkazuje na Slovensko komisia UNESCO, ktorá má na starosti svetové prírodné či kultúrne dedičstvo.
Takmer identické stanovisko komisia prijíma posledné dva roky. V podstate to teda znamená, že sa za posledných 24 mesiacov Slovensko nepohlo v ochrane svojho bukového pralesa ani o kúsok ďalej. Situácia už dokonca dospela do štádia, že napríklad Lesoochranárske zoskupenie Vlk hovorí, že bude jednoduchšie, ak ochranu vzdáme a slovenskú časť pralesa zo svetového dedičstva jednoducho vymažeme.
Neprehliadnite
-
Slovenské bukové pralesy ohrozuje ťažba dreva
Podľa WWF lokality zaradené do UNESCO vláda chráni slabo -
V slovenských pralesoch nič neťažte, žiada svetový fond WWF
Podľa výsledkov mapovania máme 10 580 hektárov pralesov a pralesových zvyškov
Ministerstvo životného prostredia však oponuje, že zachovanie Karpatských bukových pralesov patrí medzi jeho priority. UNESCO očakáva, že do februára 2020 prídeme s plánom, ako presne chceme vzácne 200-ročné buky či 300-ročné jedle chrániť.
Kto za to môže
Keď Slovensko v roku 2007 navrhlo zaradiť svoje bukové pralesy do svetového dedičstva UNESCO, v textovej časti nominačného projektu sľúbilo, že do bezzásahového územia dáme 5 a pol tisíc hektárov lesa. V priloženej mape ale bolo vyznačených už len 3 a pol tisíca hektárov lesa. V praxi to znamená, že
Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU
už od 94 centov / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
- Obmedzenie reklamy na TREND.sk
Prihláste sa.
Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €
Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.