Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Únia uvalila sankcie na líbyjský režim

28.02.2011 | TASR

Individuálne sankcie sa okrem Kaddáfího týkajú ďalších 15 ľudí

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rada Európskej únie pre energetiku dnes jednomyseľne schválila sankcie voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Okrem ekonomických represívnych opatrení sa individuálne sankcie týkajú spolu 16 ľudí - Kaddáfího, jeho piatich najbližších rodinných príslušníkov a desiatich vrcholných predstaviteľov režimu.

Súčasťou balíka je absolútne zbrojné embargo, zákaz cestovania a zmrazenie aktív spomínaných 16 ľudí.

"Dôležité je, že tento zoznam je otvorený, dá sa vždy podľa potreby rozširovať. Dôležitý je aj politický signál, ktorý EÚ vysiela, a to v tom zmysle, že nebudeme tolerovať takéto represie proti civilistom, ktorých obeťami sú stovky občanov. Toto nie je pre demokratický svet akceptovateľné," povedal slovenský veľvyslanec pri EÚ Ivan Korčok.

Európska únia bola kritizovaná za to, že neprijala sankcie skôr, Korčok si však skôr myslí, že to bolo na pozadí meniacej sa situácie. Podľa neho vzhľadom na to, ako sa vyvíjala situácia v Líbyi, dvadsaťsedmička dospela k uvaleniu sankcií v primeranom čase.

"Prijatie sankcií bolo výrazom toho, ako eskaluje situácia v krajine. Politické rozhodnutie bolo urobené už minulý týždeň. Pochopiteľne, zavedenie takýchto obzvlášť vážnych sankcií má presný poriadok a právne procedúry, na ktorých sa robilo horúčkovito celý víkend. Z môjho pohľadu fakt, že sme dokázali zareagovať takto rýchlo, by mal byť videný skôr pozitívne a skôr ako prejav istej akcieschopnosti," myslí si Korčok.

Popri zákaze exportu vojenských vozidiel, munície a iného vybavenia do Líbye sa rozhodnutie EÚ vzťahuje aj na akékoľvek prostriedky, ktoré by mohli byť použité proti demonštrantom, ako napríklad slzný plyn a ďalšie individuálne vybavenie polície, slúžiace na akcie proti protestujúcim.

Rozhodnutie formálne odsúhlasili ministri EÚ zodpovední za energetiku. Do platnosti vstúpia zverejnením v Úradnom vestníku EÚ.

Dnešné schválenie opatrení je posilnením rozhodnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá uvalila na líbyjský vládny režim sankcie počas víkendu.

Foto na titulke - TASR-AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1