Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Únos štátu po poľovnícky: Ako papaláši cez úrady obrali urbárnikov o revír

19.11.2018, 05:07 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Poľuje iba každý stý Slovák, a tak väčšinu ľudí súboje poľovníckych partií o revíry nijako zvlášť nezaujímajú. Úplne iný rozmer však tieto boje nadobúdajú, ak v nich niekto prichádza o revír aj vďaka zneužitiu právomocí úradov a štátnych lesných podnikov, ktoré ich spravujú. Vtedy už ide o „únos štátu“ v prospech oponenta, a ten sa môže zopakovať v ktorejkoľvek oblasti života. Slušným ľuďom tak ostáva iba veľká nechuť, lebo spravodlivosť majú zasa hľadať len u toho istého štátu.

  • Tlačiť
  • 4

Práve takéto zneužitie štátnych inštitúcií – konkrétne pozemkového a lesného odboru bratislavského Okresného úradu a štátnych Lesov SR – teraz pociťujú urbárnici z Lesného pozemkového spoločenstva Záhorská Bystrica.

Tí prišli o právo poľovať vo svojich lesoch nad vlastnou obcou v blízkosti Bratislavy, hoci by na takúto hrozbu nikdy ani nepomysleli. Veď ich urbár spravuje v tamojšom revíri Holý vrch takmer 52 percent pozemkov.

Zákon v takomto prípade hovorí jasne. Užívanie revíru sa dá nejakému poľovnému združeniu postúpiť iba nadpolovičnou väčšinou hlasov vlastníkov príslušných poľovných pozemkov. Ak však štátne úrady v prospech niekoho iného podľa urbáru nectia či ohýbajú zákony, môže to, bohužiaľ, vyzerať aj úplne inak.

Na druhej strane sporu o spomínaný revír má pritom podľa informácií urbárnikov stáť aj bratislavský sudca Vlastimil Pavlikovský a tiež ľudia blízki veľkopodnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi.

Neprehliadnite

Z formality vyhodenie

Záhorskobystrickí urbárnici doteraz v revíri 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Záhorská Bystrica

Súvisiace články

Z extrému do extrému: spoza štátnych revírov nakúkajú úplatky

Z extrému do extrému: spoza štátnych revírov nakúkajú úplatky

Zver je premnožená. Pribúdajú s ňou dopravné nehody i viac zničených polí. Štát sľuboval, že revíry zlacní, nech môže loviť viac dedinských poľovníkov. Pod pláštikom zmien štátne revíry zasa putujú k vplyvným ľuďom. A ešte pod cenu. Navyše sa za postúpenie revírov údajne vyberajú aj úplatky 1

Štát ustupuje farmárom, turistom i psičkárom

Premnožená zver ohrozuje ľudí aj úrodu, z lesov má zmiznúť takmer polovica

Zomrel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak

Reforma, ktorej nikto nerozumie, ale má zmeniť Francúzom životy