Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Upozornil na podozrivý nákup na ministerstve obrany, prišiel o prácu

10.09.2018, 16:32 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

Ministerstvo obrany sa pred šiestimi rokmi rozhodlo bez verejnej súťaže kúpiť systém pre vojenské letectvo za takmer 1,4 milióna eur, hoci podobné systémy sa dali na trhu kúpiť za menej ako polovicu. Rezort pod vedením Martina Glváča zo Smeru-SD navyše zmluvu nezverejnil, keď na jej utajenie využil výnimku pre armádne kontrakty, hoci ide o systémy bežne využívané aj v civilnom letectve.

  • Tlačiť
  • 4

Keď na nevýhodnosť nákupu upozornil zamestnanec ministerstva obrany a špecialista na letecké systémy Maroš Klinčák, rezort sa ho potichu zbavil. A napriek tomu, že prešiel výberovým konaním na odbornú pozíciu v štátnom podniku Letové prevádzkové služby, vtedajšie vedenie podniku mu nepodpísalo vstupné dokumenty.

Firma patrila Výbohovi

V celom prípade sa objavuje viacero podozrení o transparentnosti a zjavnej nevýhodnosti zákazky pre štát. Systém záznamu činnosti operátora, ktorý monitoruje informácie ohľadom riadenia letovej prevádzky a zabezpečuje po určitú dobu ich archiváciu, napríklad kvôli vyšetrovaniu prípadnej leteckej nehody, dodala rezortu obrany spoločnosť Willing.

Tú do roku 2011 vlastnil Miroslav Výboh. Známeho zbrojára označil expremiér a predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico za svojho priateľa. M. Výboh už síce dávnejšie vyhlásil, že akcie Willingu nevlastní, objavili sa však podozrenia o jeho pretrvávajúcom vplyve a využívaní kontaktov v prospech tejto zbrojárskej firmy.

Neprehliadnite

Najali si spoločnosť Hoľka

Willing pritom systém nevyvinul sám, ale zazmluvnil 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy korupcia, ministerstvo obrany, Miroslav Výboh