Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Úrad pre verejné obstarávanie sa obul do štátneho IT. Zapojí doň Slovensko.digital

28.04.2018, 14:52 | SITA

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude pri príprave IT tendra spolupracovať s občianskym združením Slovensko.digital. Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková, ÚVO chce byť príkladom pre ústredné orgány štátnej správy, a preto do prípravy IT tendra zapája aj tretí sektor. Jeho partnerom sa stalo občianske združenie Slovensko.Digital.

  • Tlačiť
  • 1

„Spoluprácu s tretím sektorom pri obstarávaní IT systémov považujem za veľmi dôležitú. Pri nakladaní s verejnými prostriedkami by sa totiž obstarávatelia mali snažiť o efektívne hospodárenie, mali by sa obklopiť odborníkmi, ktorí pomôžu vybrať čo najkvalitnejšiu službu, a zároveň celú súťaž stransparentnia a otvoria odbornej verejnosti,” cituje tlačová správa predsedu úradu Miroslava Hliváka.

Úrad tento týždeň, v utorok 24. apríla podpísal s výkonným riaditeľom občianskeho združenia Slovensko.digital Jánom Hargašom Memorandum o spolupráci. „Slovensko míňa na štátne IT systémy 500 miliónov eur ročne a IT obstarávania sú zahalené podozreniami z korupcie, kartelov a nevýhodných podmienok pre štát. Myslíme si, že tomu treba spraviť rázny koniec a vítame záujem ÚVO o odbornú spoluprácu,“ uvádza tlačová správa ÚVO vyjadrenie J. Hargaša.

Neprehliadnite

Výkonný riaditeľ Slovensko.digital zároveň verí, že výsledkom spolupráce budú nové pravidlá pre transparentné a efektívne tendre, ktoré budú inšpirovať aj iné úrady. „ÚVO sa vydal na neľahkú cestu a radi ho na nej podporíme našimi návrhmi a konzultáciami,” dodal Ján Hargaš.

Úrad pre verejné obstarávanie v úvodnej fáze spolupráce sprístupní Slovensko.digital technickú architektúru systémov. Zabezpečí stretnutie so súčasným dodávateľom, aby sa oboznámil so štruktúrou subdodávateľov pre posúdenie, či sa zákazka bude deliť na menšie časti, o ktoré by mohli súťažiť subdodávatelia.

Občianske združenie tiež zhodnotí stav technickej dokumentácie a kvalitu zdrojového kódu. Slovensko.digital tiež posúdi kvalitatívne a kvantitatívne hľadisko personálneho obsadenia IT oddelenia úradu a zváži, či do procesu prípravy súťaže sa zapoja aj ďalšie inštitúcie, dodáva sa v tlačovej správe.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy IT, Slovensko.Digital, ÚVO