Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Úradníci dostanú lekcie. Od zakladateľky novej strany

04.12.2013, 16:44 | Veronika Pavlíková Klindová

Ľudí zodpovedných za eurofondy bude učiť angličtinu. V strane nie je jediná, ktorej biznisu zdravotnícke fondy prajú

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Od decembra bude na sekcii ministerstva zdravotníctva, kde sa rozhoduje o eurofondoch, učiť angličtinu košická jazykovka ELenAJ. Konateľkou firmy je 26-ročná Ivana Augustinská, členka prípravného výboru vznikajúcej politickej strany TIP (Tvoríme inú politiku).  

Na svojej stránke sa ELenAJ okrem iných pýši referenciami aj od distribučnej spoločnosti Medical Group SK, od ktorej vo veľkom nakupuje lieky aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. V Medical Group SK v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška. 

„Firma zvíťazila na základe najlepšej ceny, žiadne odporúčania pri verejnom obstarávaní neprichádzajú do úvahy,“ uviedla pre TREND.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. 

ELenAJ vybrali spomedzi troch firiem, ktoré v priebehu troch dní stihli zaslať ponuky. Za jednu klasickú vyučovaciu hodinu dostane 20 eur bez DPH, celkovo by cena všetkých lekcií nemala presiahnuť 19-tisíc eur bez DPH. Peniaze pôjdu z eurofondov, ktoré sú určené na technickú pomoc Operačnému programu Zdravotníctvo, spresnila Z. Čižmáriková.

„Živím sa poctivo ako učiteľka anglického jazyka a v žiadnom zákone ani nikde inde nie je, že člen politickej strany (ktorá navyše len vzniká) nesmie pracovať pre štátnu inštitúciu. To by bolo dosť diskriminačné vzhľadom na právo garantované Ústavou SR združovať sa v politických stranách,“ reagovala I. Augustinská na otázky, prečo sa rozhodla zapojiť do obstarávania. Jej voľnočasové aktivity nezaujímali ani ministerstvo. 

Zľava: Členovia petičného výboru Tomáš Hudec, Ivana Augustinská a Ľuboš MajerZdroj: SITA / Ján Slovák

Komu idú fondy

Zo strany TIP však nie je jediná, ktorej eurofondy takpovediac prajú. Jej stranícky kolega Tomáš Hudec (35) síce nie je lekár, no vlastní gastroenterologické centrum Sanitstom. TREND.sk mu poslal ohľadom jeho podnikateľských aktivít otázky, T. Hudec však kvôli vyťaženosti prisľúbil odpovede až na budúci týždeň. 

Sanitstom nepriamo v Banskej Bystrici vybudovali z eurofondov. Nepriamo preto, lebo centrum sídli pod strechou súkromného zdravotného strediska Edelma a práve to podporu z operačného programu zdravotníctvo získalo. Nenávratný príspevok 2,3 milióna eur odklepol stredisku rezort pod vedením Richarda Rašiho v roku 2010. Zhruba polovica peňazí šla na rekonštrukciu a druhá na nákup vybavenia a zdravotníckej techniky pre budúcu očnú a gastroenterologickú ambulanciu – dnešný Sanitstom.  

Ak by sa však uzávierka na danú výzvu nepredĺžila, z fondov by zrejme nebolo nič. Edelmu totiž zapísali do obchodného registra na začiatku decembra 2009, pričom pôvodne sa mali projekty odovzdať už do 30. decembra. Tesný je aj čas, keď Edelma získala budovu a pozemky okolo strediska, na ktoré neskôr dostala fondy. Podľa katasterportalu bola kúpna zmluva podpísaná 16. decembra. 

I. Augustinská tvrdí, že ich strana nebude zdravotníctvu venovať o nič väčšiu pozornosť ako ktorejkoľvek inej oblasti. „Zatiaľ máme len tézy programu a tri základné hodnoty - slušnosť, toleranciu a kompromis, na ktorých chceme budovať náš program,“ hovorí. Medzi členmi strany podľa nej netreba hľadať nejaké hlbšie súvislosti alebo vzťahy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy zdravotníctvo