Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Úrady vyšetrujú Merkelovej spolupracovníka, zamerali sa na Daimler

09.11.2013, 16:37 | ČTK

Nemecké úrady sa zameriavajú na nemenovaných riadiacich pracovníkov nemeckej automobilky Daimler kvôli podozreniu „z poskytnutia neprimeranej výhody“ bývalému spolupracovníkovi kancelárky Angely Merkelovej Eckartovi von Klaedenovi potom, čo sa stal lobistom tejto automobilky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Podľa agentúry Reuters to oznámilo berlínske štátne zastupiteľstvo. Automobilový koncern uviedol, že bude s úradmi spolupracovať. Je ale presvedčený, že jeho riadiaci pracovníci postupovali správne. „Vyšetrovanie poskytnutia neprimeranej výhody sa zameriava na vedúcich pracovníkov v Daimleri,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca štátneho zastupiteľstva.

Eckart von Klaeden mal v minulosti na starosti pokladňu kancelárkiných kresťanských demokratov. Posledné štyri roky zastával významný post v kancelárstve. E. von Klaeden v máji uviedol, že po septembrových parlamentných voľbách z kancelárstva odíde do Daimleru na post hlavného politického lobistu.

Nemecký ekonomický týždenník WirtschaftsWoche skôr uviedol, že vyšetrovanie sa zameriava na generálneho riaditeľa Daimleru Dietera Zetscheho. Jeho ani E. von Klaedena sa Reuters nepodarilo zastihnúť.

Časopis Der Spiegel v nedeľu bez uvedenia zdrojov napísal, že E. von Klaeden, o ktorom sa vedelo, že sa stretol s predstaviteľmi Daimleru ešte behom svojho pôsobenia v politike, mal tento rok po dobu troch mesiacov prístup ku trom tajným vládnym dokumentom o regulácii emisií z automobilov, ktorú chystala Európska únia.

Nemecko minulý mesiac zablokovalo dohodu medzi členskými štátmi EU o znížení emisií z automobilov. Berlín poukazoval na to, že plán prinesie prepúšťanie a poškodí nemeckých výrobcov áut BMW, Audi a automobilov Mercedes-Benz, ktoré vyrába Daimler.

Berlínske štátne zastupiteľstvo v nedeľu uviedlo, že na E. von Klaedena ktosi podal žalobu a úrady ho vyšetrujú kvôli možnému stretu záujmov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)