Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

ÚRSO počítal s nižšou cenou energií, ako je vývoj na burzách

12.03.2017, 15:00 | SITA

Domácnosti a malé podniky, ktorým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) stále stanovuje ceny energií, by mohli mať vyššie ceny elektriny aj plynu. Nákupné ceny elektriny a plynu na svetových trhoch sú totiž vyššie oproti cenám, s akými regulátor počítal pri stanovovaní koncových cien.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

ÚRSO

Ako vyplýva z údajov zverejnených regulačným úradom, kým úrad pri výpočte nových koncových cien elektriny počítal s burzovou cenou elektriny na úrovni zhruba 28 eur za megawatthodinu, koncom februára sa cena na pražskej burze pohybovala na 52 eurách.

Pri plyne rátal regulátor s cenou okolo 17 eur za megawatthodinu, pričom burzová cena bola koncom februára na úrovni približne 20 eur. Samotná elektrina tvorí zhruba 40 percent z celkovej koncovej ceny elektriny, ktorú zaplatí odberateľ a samotný plyn zhruba 70 percent.

Neprehliadnite

Na konci vlaňajška bola burzová cena elektriny na úrovni 40 eur za megawatthodinu, pričom slovenský regulátor započítal do vzorca na výpočet koncovej ceny elektriny zhruba 33 eur. Burzová cena plynu bola na konci minulého roka vo výške približne 18 eur za megawatthodinu a regulačný úrad rátal s cenou na úrovni 21 eur.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom týždňa oznámil, že ukončil vydávanie cenových rozhodnutí tak pre tradičných, ako aj malých dodávateľov elektriny. Takmer všetci dodávatelia elektriny tak už majú schválené nové cenové rozhodnutia.

Ako prvá informovala o nových cenách elektriny spoločnosť Východoslovenská energetika. Jej zákazníkom klesnú ceny v priemere o 2,35 percenta. O poklese koncových cien by mala budúci týždeň informovať aj Stredoslovenská energetika.

Začiatkom roka sa zdvihla pre zvýšené faktúry za elektrinu vlna nevôle zo strany niektorých odberateľov. Vláda následne pod politickým tlakom prinútila regulačný úrad, aby schválil staronové ceny elektriny. Pre kauzu cien energií sa vzdal svojej funkcie šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Opozícia chcela pre problémy s cenami odvolať aj predsedu vlády Roberta Fica.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy ÚRSO