Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA a Europol rozložili celosvetový kyberzločinecký gang

16.05.2019, 17:00 | TASR

Americká a európska polícia vo štvrtok informovali, že rozložili veľkú medzinárodnú kyberzločineckú sieť, ktorá využívala ruský škodlivý softvér na ukradnutie 100 miliónov dolárov (89,3 milióna eur) od desaťtisícov osôb po celom svete.

  • Tlačiť
  • 1

V prípade tohto podvodu sa začalo trestné konanie v Gruzínsku, Moldavsku, na Ukrajine a v Spojených štátoch, pričom päť Rusov obvinených v Spojených štátoch je stále na úteku, uviedol Európsky policajný úrad (Europol).

Organizovaná zločinecká sieť si vybrala za cieľ „viac ako 41-tisíc obetí, najmä firmy a ich finančné inštitúcie“, konštatoval Europol. Sieť využívala malvér GozNym v šiestich krajinách vrátane Nemecka a Bulharska.

Neprehliadnite

Prokurátor Scot Brady z Pensylvánie, kde bola podaná americká obžaloba, uviedol, že celá operácia si vyžadovala bezprecedentné medzinárodné úsilie. „Nič netušiace európske obete si mysleli, že klikajú na jednoduchú faktúru, ale namiesto toho dávali prístup hakerom k ich najcitlivejším informáciám,“ povedal S. Brady.

Medzi piatimi Rusmi na úteku je aj jeden, ktorý dozeral na tvorbu malvéru, jeho vývoj, ovládanie a prenajímanie iným kyberzločincom, dodal Europol.

  • Tlačiť
  • 1