Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA, Briti a Francúzi zaútočili v Sýrii po chemickom útoku

14.04.2018, 07:46 | ČTK | SITA

Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli v noci na sobotu koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakcii na chemický útok pred týždňom s desiatkami obetí, ktorý pripisuje Západ sýrskemu vládnucemu režimu.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy

Sýria

Ako prvý o cielenom útoku informoval americký prezident Donald Trump v priamom televíznom prenose.

Americký vládny zdroj potvrdil agentúre Reuters, že USA použili pri útoku rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Nespresnil, či boli odpálené z plavidiel v Stredozemnom mori či z lietadiel, ktoré sa mohli priblížiť k sýrskemu vzdušnému priestoru, bez toho aby však do neho prenikli.

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že sa do operácie zapojili štyri stíhacie lietadlá typu Tornado.

Všetky tri krajiny bojujú proti barbarstvu, upozornil prezident D. Trump. Podľa Reuters zaznela vo východnej časti sýrskej metropoly Damasku séria najmenej šiestich výbuchov. Zasiahnutá bola napríklad štvrť Barz, kde leží výskumný komplex.

Ďalšie zdroje hovoria o zasiahnutí rôznych vojenských cieľov v Sýrii. Podľa sýrskej štátnej televízie boli spustené systémy sýrskej protivzdušnej obrany.

Chemický útok bol podľa D. Trumpa „významnou eskaláciou pri používaní chemických zbraní týmto veľmi strašným režimom“. Prezident USA zdôraznil, že je pripravený v útokoch pokračovať, kým Sýria neprestane v používaní chemických zbraní.

„Nie sú to činy človeka. Sú to zločiny jedného monštra,“ vyhlásil D. Trump. „Účelom našej akcie je vytvoriť pevný odstrašujúci prostriedok proti výrobe, šíreniu a používania chemických zbraní,“ povedal D. Trump.

Prezident USA sa tiež vyjadril veľmi kriticky k Rusku a Iránu, ktoré podporujú Asadovu vládu. „Pýtam sa Iránu a Ruska, aký druh národa chce byť spájaný s masovou vraždou nevinných mužov, žien a detí?“ spýtal sa.

„Rusko sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať v temnej ceste alebo sa pripojí k civilizovaným národom,“ dodal D. Trump.

Opoziční demokrati v americkom Kongrese reagovali na vojenský útok proti Sýrii upozornením, že akákoľvek ďalšia vojenská akcia si vyžadovuje presnú strategickú víziu - a tiež hlasovanie Kongresu. Uviedla to líderka demokratických poslancov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosi.

„Noc leteckých úderov nemôže byť náhradou za koherentnú stratégiu,“ uviedla N. Pelosi vo svojom vyhlásení.

Lietadlo Typhoon britských vzdušných síl pristáva na základni blízko cyperského Lymassolu po útoku v sýrskom DamaskuZdroj: SITA / AP

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolenie britským silám v zahraničí ku koordinovaným a cieleným úderom s cieľom obmedziť chemické kapacity sýrskeho vládnuceho režimu. Vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie použiť silu sa jej neprijímalo ľahko. „Urobila som tak, pretože súdim, že táto akcia je v britskom národnom záujme,“ upozornila.

„Nemôžeme dovoliť, aby sa používanie chemických zbraní stalo normálne vnútri Sýrie, v uliciach Spojeného kráľovstva alebo kdekoľvek inde na svete,“ dodala.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu oznámil, že nariadil vojenský zásah proti Sýrii spoločne so Spojenými štátmi a Britániou.

Povedal, že útok sa obmedzil na zariadenie chemických zbraní v Sýrii. „Nemôžeme tolerovať opakované používanie chemických zbraní, čo predstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre sýrsky ľud a našu kolektívnu bezpečnosť,“ uviedol vo vyhlásení.

Východ Slnka po nočnom útoku Západu v SýriiZdroj: SITA / AP

Podľa Sýrie porušenie medzinárodného práva

Sýrske štátne médiá označili trojstranný vojenský útok USA, Francúzska a Británie za agresiu a tiež za flagrantné porušenie medzinárodného práva. Podľa nich je zásah odsúdený na neúspech a tiež nezachráni teroristov pôsobiacich v Sýrii. Nemenovaný činiteľ sýrskeho režimu oznámil podľa agentúry Reuters, že úrady teraz vyhodnocujú škody.

Podľa neho západné štáty odpálili na Sýriu asi 30 rakiet, z ktorých zhruba tretinu protivzdušná obrana zostrelila. Vojenské sídla, ktorá boli zasiahnuté, boli včas evakuované pred niekoľkými dňami po ruskom varovaní. Sýrii sa vraj podarilo vojenský úder „absorbovať“. Iný sýrsky zdroj povedal, že ak išlo o jednorazový útok, potom bude mať len obmedzené dôsledky.

Podľa očitých svedkov citovaných agentúrou AP otriasli výbuchy okraje sýrskej metropoly Damasku. Východne od metropoly bolo vidieť obrovský požiar. Reportér AP v Damasku informoval, že pri útokoch zoranžovelo nebo. Sýrska televízia informovala o tom, že bolo zasiahnuté centrum vedeckého výskumu.

Sýrske médiá tiež oznámili, že sýrska protivzdušná obrana zostrelila 13 rakiet južne od Damasku. Po skončení útokov a po tom, čo opäť nastala tma, vyšli podľa AP do ulíc mesta vozidlá s reproduktormi a púšťali naplno nacionalistické piesne.

Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) boli zasiahnutá tri výskumné centrá - dve v Damasku a jedno v oblasti Homse. Rakety dopadli tiež na päť vojenských základní a skladov elitných sýrskych síl v oblasti metropoly.

Francúzska letecká bojová jednotka Dassault Rafale sa chystá na útok v SýriiZdroj: SITA / AP

Rusi sú urazení

Dnešný vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov. „Upozorňovali sme, že takáto akcia bude mať svoje dôsledky,“ uviedol diplomat vo svojom vyhlásení.

„Naše varovanie však boli ignorované," dodal podľa agentúry AFP. „Urážať ruského prezidenta je neprijateľné a neprípustné,“ dodal A. Antonov podľa agentúry Reuters. Tiež upozornil, že „USA ako majiteľ najväčšieho arzenálu chemických zbraní na svete nemajú morálne právo obviňovať iné krajiny“.

Ruská protivzdušná obrana sa nepodieľala na zastavení amerického raketového útoku proti Sýrii, uviedlo ruské ministerstvo obrany. „Žiadna z riadených striel vypálených Spojenými štátmi a ich spojencami nevstúpila do zóny ruskej leteckej obrany v okolí Tartusu a Hmímímu," uvádza sa vo vyhlásení ruskej armády.

Rusko vopred dostalo správu o raketovom útoku. Povedala to v sobotu na tlačovej konferencii francúzska ministerka obrany Florence Parly. Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian uviedol, že operácia je legitímna, primeraná a obmedzená.

„Nehľadáme konfrontáciu a odmietame logiku eskalácie, preto sme spolu s našimi spojencami zaistili, aby Rusi dostali varovanie vopred,“ oznámila F. Parly.

Podľa F. Parlyovej sa na útoku podieľali vojenské lode v Stredozemnom mori a tiež lietadlá, ktorá vzlietli z francúzskych základní.

Skyline sýrskeho Damascu počas útoku USA, Francúzska a BritánieZdroj: SITA / AP

11:00Izrael označil dnešné raketové útoky USA, Británie a Francúzska za odôvodnené, pretože sýrsky režim podľa Tel Avivu pokračuje vo svojich „vražedných akciách“. Americký prezident Trump dal vlani jasne najavo, že použitie chemických zbraní bude znamenať prekročenie červenej línie, vyhlásil vysoko postavený izraelský činiteľ, ktorého citovali agentúry AFP a DPA.

„V noci na dnes USA, Francúzsko a Británia pod americkým vedením postupovali podľa toho. Sýria naďalej pácha vražedné činy a poskytuje tiež Iránu základňu pre podobné ďalšie akcie, ktoré ohrozujú jej územie, jej jednotky a jej vedenie," povedal izraelský činiteľ.

Nemecko podporuje vojenskú akciu a považuje ju za potrebnú a primeranú. Uviedla to v sobotu kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej tým dostal Damask varovanie, aby upustil od ďalších chemických útokov.

Útok bol podľa nej potrebný, aby bola zachovaná situácia, v ktorej je použitie chemických zbraní medzinárodne zavrhované. Nutné podľa nej bolo tiež varovať režim v Damasku, aby sa ďalších podobných akcií vyvaroval.

15:00 - Akékoľvek použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné a za žiadnych okolností neakceptovateľné. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády SR Petra Pellegriniho k situácii v Sýrii.

Zásah spojencov v Sýrii vníma P. Pellegrini predovšetkým ako výstrahu a snahu zamedziť ďalším takýmto útokom. „Musíme však vyvinúť všetko diplomatické úsilie, aby sme vždy mohli uprednostniť mierové riešenia konfliktov pred vojenskými,“ uzatvára stanovisko predsedu vlády.

SNS naopak so znepokojením prijala správy o použití sily v medzinárodných vzťahoch bez mandátu Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov i bez formálneho vyhlásenia vojny.

Slovenská národná strana bude v rámci vládnej koalície pôsobiť tak, aby vláda SR na všetkých fórach podporovala mierové riešenia medzinárodných vzťahov a iné riešenia sa neprijímali mimo rámca existujúceho medzinárodného práva.

Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka je použitie chemických zbraní neospravedlniteľné, ale prijímať opatrenia vojnového charakteru na základe „príliš hodnoverných domnienok“ neprispieva stabilizácii medzinárodných vzťahov.

Správu priebežne aktualizujeme.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy Sýria