Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA chcú jadrovú dohodu s Ruskom

12.07.2006, 17:19 | ks | © 2006 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Jadrová energia bude aj jednou z hlavných tém summitu šéfov štátov a vlád G8 v ruskom Petrohrade. USA chcú pred začiatkom summitu veľkej osmičky ohlásiť dohodu s Ruskom o spolupráci v oblasti civilného využívania jadrových technológií.

Hovorca Bieleho domu Peter Watkins začiatok rokovaní s Ruskom potvrdil, no o detailoch nechcel hovoriť. Zdôraznil, že z dohody budú profitovať obe krajiny.

S odvolaním sa na denník Washington Post agentúra Bloomberg napísala, že dohoda by mala Rusku umožniť napríklad dovoz a skladovanie paliva dodávaného Američanmi do atómových elektrární na celom svete. Podľa agentúry AP akákoľvek dohoda je podmienená podporou Ruska pri vyvíjaní tlaku na Irán, aby zrušil svoj jadrový program.

„Rusom sme jednoznačne povedali, že na akúkoľvek dohodu o spolupráci v oblasti mierového využívania jadrových technológií budeme potrebovať ich podporu pri zablokovaní snáh Iránu získať jadrové zbrane,“ cituje AP hovorcu Národného bezpečnostného úradu Fredericka Jonesa.

Denník The Seattle Times naznačuje, že nukleárna dohoda s Ruskom by mohla vyvolať v amerických politických kruhoch napätie. „Proti budú všetci protiruskí pravičiari na jednej strane a protiatómoví ľavičiari na druhej strane,“ cituje denník nukleárneho špecialistu Centra pre vedu a medzinárodné vzťahy Harvardovej univerzity Mathewa Bunna.

Hovorca ruskej Agentúry pre atómovú energiu Sergej Novikov pre denník New York Times povedal, že neočakáva podpis dohody na nadchádzajúcom summite G8. „Ak príde k takému vyhláseniu, rokovania o detailoch potrvajú viacero mesiacov,“ zdôraznil.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)