Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA nakrátko predbehli Saudskú Arábiu a stali sa najväčším vývozcom ropy

12.09.2019, 13:14 | TASR

Medzinárodná agentúra pre energetiku vo svojej správe skonštatovala, že globálny dopyt po rope odoláva ekonomickým tlakom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

OPEC, ropa

Dopyt po rope podporujú ho nižšie ceny komodity, ktoré sú dôsledkom bohatej ponuky, zvlášť z USA. Spojené štáty v júni dokonca nakrátko vytlačili Saudskú Arábiu z pozície najväčšieho svetového vývozcu ropy, keďže ich produkcia prudko vzrástla, nad 3 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

Ceny ropy, ktoré sú v súčasnosti o 20 percent nižšie ako pred rokom, predstavujú podporu pre spotrebiteľov, uviedla IEA vo svojej mesačnej správe. „Stúpajúca produkcia ropy z bridlíc v USA im umožnila nakrátko predbehnúť Saudskú Arábiu a stať sa najväčším svetovým vývozcom ropy v júni.“

Neprehliadnite

Agentúra so sídlom v Paríži potvrdila svoj odhad rastu svetového dopytu po rope v roku 2019 o 1,1 milióna barelov/deň a na budúci rok o 1,3 milióna barelov denne, pričom nepredpokladá ďalšie prerušenie obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Poukázala aj na zmiernenie napätia okolo Iránu.

Obnovenie ťažby v USA po hurikáne Dorian spolu s prudkým nárastom produkcie v Brazílii a v Severnom mori prispelo k strmému zvýšeniu produkcie v štátoch, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), dodala IEA.

Podľa agentúry produkcia v štátoch mimo OPEC sa v roku 2020 zvýši na 2,3 milióna barelov/deň, čo bude o 400 000 barelov viac ako v tomto roku. Dopyt po rope od OPEC by mal v prvej polovici roka 2020 dosiahnuť 28,3 milióna barelov denne. To je o 1,4 milióna barelov/deň menej ako ropný kartel vyprodukoval tento rok v auguste.

Tento nesúlad môže prinútiť OPEC a jeho spojencov vrátane Ruska, aby prehodnotili svoj pakt o obmedzení ťažby. Naruší to aj rovnováhu na trhu, kde sa môže vrátiť značný prebytok ponuky nad dopytom, čo vytvorí tlak na ceny, uviedla IEA. Vybalansovanie trhu v roku 2020 tak bude veľmi náročné, dodala agentúra.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy OPEC, ropa

Diskusia (0 reakcií)