Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA obvinili 12 ruských agentov z hackerského útoku pred prezidentskými voľbami

13.07.2018, 22:21 | ČTK

Obvinenia oznámil prvý námestník amerického ministra spravodlivosti Rod Rosenstein na základe výsledkov vyšetrovania tímu zvláštneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý sa okolnosťami údajného ruského zasahovania do volieb dlhodobo zaoberá.

  • Tlačiť
  • 6

Všetci obvinení sú príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorí sa podľa Američanov dopustili útokov na počítače kancelárií Demokratickej strany, vrátane pracovnej skupiny riadiacej predvolebnú kampaň demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej. Obvinení sú aj z toho, že potom zverejnili na internete ukradnuté e-maily niekoľko mesiacov pred voľbami.

Demokrati už dlhodobo vinia GRU z útokov na svoje počítače s cieľom poškodiť Hillary Clintonovú a ovplyvniť voľby v prospech Donalda Trumpa, ktorý ich nakoniec vyhral.

Neprehliadnite

„Internet umožňuje zahraničným nepriateľom napadnúť Američanov novými a nečakanými spôsobmi,“ povedal R. Rosenstein s tým, že slobodné a spravodlivé voľby sú tvrdo vybojovaný výdobytok demokracie. Vždy sa podľa neho nájdu nepriatelia, ktorí budú usilovať o to, aby sa v USA vyostrovali vnútorné rozpory, a snažiť sa Američanov rozdeľovať a nakoniec si ich podmaniť.

Muellerov tím doteraz obvinil už 20 ľudí a tri spoločnosti z podielu na kontroverzných aktivitách. Sú medzi nimi štyria bývalí členovia tímu vedúceho predvolebnej Trumpovej kampane, poradcovia z Bieleho domu a 13 Rusov obvinených z účasti na skrytej, ale intenzívnej dezinformačnej kampani v sociálnych médiách.

R. Rosenstein zároveň povedal, že v obvineniach nie je nič o tom, že nejaký zločin v tejto súvislosti spáchal americký občan alebo že hackerské útoky „ovplyvnil sčítanie volebných hlasov či zmenil výsledok volieb“.

R. Rosenstein o obvinenia už informoval Donalda Trumpa, ktorý je teraz na návšteve v Británii a ktorý sa má v pondelok v Helsinkách stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Donald Trump, hackeri, Rusko