Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA odložia plánované zvýšenie ciel na čínsky import

12.09.2019, 08:30 | TASR

USA odložia plánované zvýšenie ciel na čínsky import za 250 miliárd USD (227,21 miliardy eur) ako „gesto dobrej vôle“, keďže sa pripravujú na nové kolo rokovaní s Čínou. Oznámil to v stredu (11. 9.) večer americký prezident Donald Trump.

  • Tlačiť
  • 0

USA plánujú zvýšiť clá z 25 percent na 30 percent a od 15. októbra, namiesto od 1. októbra, ako pôvodne avizovali.

Odklad prichádza na žiadosť čínskeho vicepremiéra Liou Che, a tiež ako reakcia na fakt, že Čínska ľudová republika oslávi 1. októbra svoje 70. výročie, ako to uviedol Trump na sociálnej sieti Twitter.

Neprehliadnite

K odkladu prichádza aj po tom, čo Čína v stredu oznámila, že oslobodí od cla 16 kategórií amerických produktov. Výnimky na clá nadobudnú účinnosť 17. septembra a budú platiť jeden rok do 16. septembra 2020. Zdá sa, že toto oznámenie upokojilo Trumpa, ktorý to nazval „dobrým krokom“.

Začiatkom septembra zaviedli USA nové clá vo výške 15 percent na čínsky import za 112 miliárd USD. Dotklo sa to širokej škály spotrebiteľských produktov, vrátane televízorov, kníh, plienok či športovej obuvi. Čína na oplátku uvalila clá v rozsahu 5 až 10 percent v hodnote približne 75 miliárd USD na americký tovar.

Tieto kroky ešte viac prehĺbili obchodný spor dvoch najväčších svetových ekonomík. Washington obviňuje Peking z nečestných obchodných praktík, krádeže duševného vlastníctva a nerovných podmienok pre zahraničné spoločnosti, ktoré nemajú rovnaký prístup na čínsky trh ako domáce firmy.

Výnimky na clá v Číne a odklad nových v USA naznačuje zmiernenie napätia. Okrem toho sa rokovacie tímy oboch krajín dohodli na obnovení rokovaní začiatkom októbra.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína, clá, Donald Trump, obchodná vojna, USA

Diskusia (0 reakcií)